Hybridní Lexus bude stejně rychlý jako mercedesy AMG

Lexus bude patrně první značkou, která do velké limuzíny vpraví duální pohon. Dostanete 500 koní a na nárazník dáte samolepku Greenpeace.

Pro svou vlajkovou loď LS, která okupuje stejnou kategorii jako Mercedes třídy S či Audi A8, chystá Lexus po vzoru nedávno uvedeného RX 400h hybridní pohon. Nový model se má jmenovat LS 600h a jestli vám to trochu připomíná označení jednoho z vrcholných mercedesů, nebude to ani trochu náhoda, protože právě proti němu bude Lexus namířený, obzvláště na trhu v USA, kde platí za jeho plnohodnotnou a mnohdy preferovanější alternativu. V celosvětovém měřítku bude mít i jiné konkurenty, například BMW 7, které dnes také hraje na ekologickou strunu. Jde na to však z jiného směru a v mírně upraveném klasickém motoru spaluje vodík. LS 600h bude mít podobně jako Toyota Prius či RX 400h klasický benzínový motor, v tomto případě vidlicový osmiválec 4,6 l, který bude spojený s elektromotorem. Na rozdíl od BMW tak odpadává velká potíž s hledáním zdroje vodíku, což je doposud jedna z hlavních překážek globálního rozvoje vodíkové dopravy. Očekává se, že osmiválec by mohl mít až 400 koní, zatímco elektromotor by přispíval zhruba stokoňovým výkonem a přirozeně i vysokým točivým momentem. S takovými čísly se LS 600h vyšvihne na přední místa výkonových tabulek, avšak s tím rozdílem, že se bude moci ohánět zelenou politikou. V zemích, kde je legislativa o pár kroků před tou naší, to bude pro budoucí majitele znamenat mnohonásobné úlevy na daních v porovnání se srovnatelnými auty s klasickými motory.

Marek Nastoupil

15.7.2005 10:14

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist