Honda pro Ženevu

Zatím máme jen skicu jednoho konceptu, ale v Ženevě bude prototypů hned několik. A co že je na nich tak zvláštního? Bojují proti globálnímu oteplování!

Na stánku Hondy se například objeví model, vynalézavě nazvaný „Honda Small Hybrid Sports Concept“, o kterém automobilka prohlašuje, že má v sobě slučovat nejmodernější hybridní technologie a sportovní jízdní vlastnosti. Ta skica patří pravděpodobně k němu, ačkoli je nazvaná Concept H. Prototyp vyvinulo evropské centrum Hondy v Offenbachu a má dokázat, že auto může mít malý ekologický dopad a přesto nabízet potěšení z jízdy, jaký se od malého sporťáku očekává. Tak nás napadá, že touhle cestou by se hybridy mohly rozšířit o dost snadněji, než stylem beztvarých plastových a pomalých obludek z pera ekologů a nikoliv automobilových designérů.

Honda FCX Concept bude ale zřejmě hlavním lákadlem. Její pohon totiž zajišťují palivové články a celý koncept je tentokrát plně funkční. Honda pro něj vyvinula úplně novou kompaktní a vysoce účinnou jednotku palivových článků Honda FC Stack, která má vozu nabízet reálný dojezd až 570 km. Rychlost vozu je omezena na 160 km/h, což ovšem ve většině případů naprosto stačí. Nejdůležitější na celé věci je fakt, že z prototypu vyjde sériový model, který Honda začne prodávat už v roce 2008. Ovšem pouze v Japonsku a USA.

Mezi další ženevské novinky je možné započítat i novou generaci dieselového motoru s revolučním katalyzátorem, který využívá čpavku, vytvořeného přímo v katalyzátoru, k přeměně toxických oxidů dusíku NOx na neškodný dusík. To znamená splnění přísných emisních limitů v USA. Honda by motor chtěla uvést do výroby během dvou let.

Na stánku Hondy bude také veřejně představen nový monopost Honda RA107 a Civic Type-R se soutěžní homologací FIA. O jejich dopadu na životní prostředí se tisková zpráva nezmiňuje.

Honza Koubek

5.2.2007 1:54

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist