Honda FCEV odhalena, naznačuje nástupce FCX Clarity

Japonská automobilka odtajňuje koncept vodíkového FCEV. Ukazuje technologický posun a předpovídá nástupce FCX Clarity.

Kde jinde odhalit ekologické vozidlo, než na autosalonu v Los Angeles, ve státě Kalifornie, který je známý svým zarputilým bojem proti negativním vlivům z automobilové dopravy. Vedle toho lze vidět také snahu o zabezepečení individuální mobility i do budoucna, kdy se očekává pokud ne úplné vyčerpání fosilních paliv, tak minimálně jejich enormní vzácnost a zdražení.

Honda už několik let sází na vodík a palivové články jako na jeden z možných (a relativně funkčních) směrů a koncept Honda FCEV předesílá další vývoj. Futuristická karoserie s „plovoucí střechou“ a zakrytými zadními koly zajišťuje jak aerodynamickou efektivitu vozu, tak jeho atraktivní vizáž.

Nová Honda Civic Type-R – je libo raději vysokooktanovou nálož? Ropy je pořád dost!

Zobrazit všechny fotografie

Kromě vnějšku se udál vývoj i z technického hlediska. Honda FCEV je prvním autem, které má pohonný systém včetně palivových článků umístěný v motorovém prostoru, místo uložení části pod podlahou nebo v zavazadlovém prostoru. To do budoucna umožní větší volnost v navrhování prostornějších aut a různých druhů karoserie. FCEV uveze dokonce pětici pasažérů, takže může být plnohodnotným rodinným autem. Čímž také bude, jelikož naznačuje možnou podobu nástupce vodíkové Hondy FCX Clarity, která je na poli vodíkových aut průkopníkem.

Automobilka kromě kompaktnějšího uspořádání pohonného ústrojí neprozradila bližší detaily k technice, nicméně potvrdila „znatelný technologický posun“ v oblasti palivových článků, které slibují uchování o 60 % více energie, přičemž jsou o třetinu menší. V hrubých číslech to znamená dojezd více než 300 mil (482 km) na jedno natankování, které trvá přibližně tři minuty, tedy podobně, jako tankování konvenčních fosilních paliv.

Zdroj: Worldcarfans.com

21.11.2013 10:30| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist