Herbich: Řidič trestá řidiče? Vždyť je to přeci zbytečné…

Každý občas potká na silnici pořádného blba. Co s ním? Máme se ho snažit vychovávat? Ne, řešení je jiné a snadné!

„Cesta spravedlivého ze všech stran lemována jest nespravedlností, sobectvím a tyranií lidské zloby. Požehnán buď ten, kdo ve jménu lásky a dobré vůle vyvede slabé z údolí temnoty, neb ten jest skutečným pastýřem a spasitelem zbloudilých dětí. A já srazím k zemi mocným trestem a divokým hněvem všechny, kdo se pokusí otrávit a zničit mé bratry. A když uvalím svou mstu na tebe, seznáš, že jméno mé je Bůh!“ Řekl si řidič modrého sedanu a pustil mi do zpětných zrcátek plnou dávku dálkových světel. Jenže asi netušil, že jsem částečně šeroslepý, takže jsem v následující půlminutě neviděl vůbec nic. Ale co, spravedlivá pomsta za předjetí jeho vozu byla dokonána a on mohl večer ulehnout s dobrým pocitem, že mě po právu potrestal.

Pomsta na silnici má mnoho podob. Asi to známe všichni. Zdržování je základní level, někdo před vámi jede jako šnek a postará se o to, abyste ho nemohli předjet. Pak tu máme vybrzďování, obzvlášť nebezpečnou kratochvíli, kterou i přes velké rozšíření palubních kamer stále tu a tam nějaké pako neodolá. Troubení nad rámec zákonné povinnosti upozornit na nebezpečnou situaci se také šikne, ti největší experti si pak dovolí vystoupit z auta a jít si vše vyříkat ručně.

Na vlastní oči jsem viděl řidiče luxusního čtyřdveřového sedanu za hezkých pár milionů, který nejprve vybrzdil posádku stařičké Mazdy 323 a po vysednutí jí rozkopal dveře. Nutno dodat, že onen agresor a majitel germánské limuzíny byl jako ze žurnálu – holá hlava, krátký krk, tepláky, řetízek s křížkem, pazoury napumpované spíše steroidy, než posilovnou… A ptáte se na důvod, proč došlo k takové násilné konfrontaci, kterou stará červená Mazda odnesla prokopnutými dveřmi a několika plivanci? Ostřikovače. Její řidič si ostříknul čelní sklo a několik kapek skončilo na zjevně nedávno umyté kapotě sympaťáka s postavou a mozkem gorily, který okamžitě provedl pomstu.

Vždyť je to tak zbytečné… Každý máme občas potřebu napravit bezpráví, které se děje nejen na silnici. Ale zvlášť tam mi přijde výchova ostatních řidičů jinými řidiči (námi) naprosto zbytečná, způsobí více škody, než užitku.

Hříšník se kvůli svému chování jednou vytrestá sám a to pro něj bude poučnější – až mu příště nevyjde předjíždění na plné čáře, až do něj vrazí bagr, když zase nedá přednost v jízdě, nebo až mu někdo pošle pár kulí do kožichu, když ho bude ohrožovat násilím.

Máme zde nebezpečnou situaci, a pokud ji chcete osobně řešit, vyvoláváte tím druhou – a to je špatně. A navíc, nikdy přesně nevíte, proč vznikla. Auto, které předjíždí kolonu na dálnici odstavným pruhem, může být plné dětí, které kvůli absenci klimatizace řvou a jejich matka – řidička – je potřebuje co nejdříve dostat do chládku. Tím, kdo vám nedal přednost, může být klučina s čerstvým řidičákem, který neodhadl situaci.

Rychle jedoucí a divoce předjíždějící auto může vézt ženu se začínajícími kontrakcemi do porodnice. A agresivní magor, který na vás najíždí, může být vyfetlo, které vás bez mrknutí oka odpraví. Proto říkám – lepší je konfliktům se vyhýbat a nesnažit se ostatní vychovávat. Můj děda na to měl trik, který jsem pochopil až po letech. Kdykoliv jsme někam jeli v jeho žigulíku, vždy příšerně nadával. „Tak jeď, chlape bídná!“ Nebo: „Paní, sakra, kam koukáte?“ Až později mi došlo, že tím veškerý stres bezpečně ventiloval a neměl pak potřebu se někomu mstít. Zkuste to také. Je to zdravé a naprosto bezpečné.

Dodatek: Pokud nejedete v kabrioletu…

17.2.2017 11:37| autor: Richard Herbich

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist