Golfový vozík v crashtestu EuroNCAP naprosto propadl

Evropská organizace EuroNCAP vyzkoušela bezpečnost malých automobilů, kam vybrala opravdu netradiční kousky. První, na který se podíváme, je golfový vozík.
golfovy-vozik-v-crashtestu-euroncap-naprosto-propadl-1100x618.jpgCelá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Golf je považovaný za sport gentlemanů a nezbývá než doufat, že gentlemanské chování hráči uplatňují také při přemisťování po “greenu” v typickém golfovém vozíku. Bezpečnostní organizace EuroNCAP v rámci klasických testů vyzkoušela poměrně netradiční dvoustopá vozidla, mezi kterými nechyběl elektromotorem poháněný Club Car Villager.


Jeho maximální rychlost je standardně 40 km/h, takže náraz do deformovatelné překážky v rychlosti 50 km/h představuje spíše srážku s jiným, třeba podobně neukázněným řidičem. Po čelním nárazu došlo ke zborcení celého auta, volant se pohnul dozadu o téměř půl metru, cestou ho však potkala hlava testovací figuríny.

Navzdory bezpečnostním pásům by posádka utrpěla velmi vážné, spíše však přímo fatální zranění. Ochrana kolen a stehenních kostí byla označena za velmi špatnou, nejinak tomu bylo i v případě hrudníku a hlavy, to by ovšem řidiči se zlomeným vazem bylo asi už stejně jedno.

O nic lepší by to nebylo ani v případě bočního nárazu, který probíhá v nižších rychlostech, ale na výsledku mnoho nezměnil. Bez jakýchkoli deformačních zón je ochrana pasažéůr mizerná, při nárazu dokonce došlo k oddělení sedačky.

5.6.2014 8:00| autor: Ondřej Lilling

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist