GM vyhlásil bankrot!

Neviditelná ruka trhu znovu udeřila pravým hákem.

AKTUALIZOVÁNO 1. 6. 2009 14:25 General Motors ve 14:00 středoevropského času oficiálně požádal o soudní ochranu před věřiteli – oznámil bankrot.

Kontrolu nad GM tak nyní přebírá americká vláda. Před šestou hodinou večer si pusťte CNN, očekává se živý výstup Baracka Obamy a generálního ředitele GM Fritze Hendersona. Dozvíme se tak další postup a nové informace týkající se zejména 20 000 pracovních míst.

Bankrot GM je podle finančníků největším krachem v historii amerického trhu. Očekává se, že bude daňové poplatníky stát minimálně od 50 do 70 miliard dolarů (a to se jedná o optimistický odhad).

 

Původní zpráva: Další neschopný podnik jde ke dnu. General Motors je nucen požádat o soudní ochranu před věřiteli, podobně jako tak před několika týdny učinil Chrysler.

General Motors bankrot vyhlásí ještě před tím, než se oficiálně otevře trh v USA v 9:00 ráno. Vláda Spojených států prý již vybrala odpovědné osoby, které povedou zbankrotovanou společnost.

Během víkendu se sešli špičky GM se zástupci vlády USA a dohadovali další postup a zejména tok peněz, které nyní bude muset vláda do GM nalít. Očekává se, že to bude daňové poplatníky stát něco přes 30 miliard dolarů.

Bankrot GM bude jedním z největších pádů v historii světového finančnictví vůbec. Jasně se tak ukazuje, že moc trhu je velmi silná a ani největší společnosti se před ní nemohou uchránit, pokud neumí pružně reagovat na situaci. Můžeme jen spekulovat o tom, co stojí za pádem amerických automobilek, ale přičítat vinu pouze „krizi“ by bylo slepé a nesprávné. Svým způsobem si totiž za to GM může sám…

Prezident Barack Obama dnes přednese své plány, jak bude dále GM fungovat a kdo bude stát v čele společnosti. Také se dozvíme, kolik peněz nakonec General Motors spolkne (prozatím to bylo přes 12 miliard).

Zatímco Chrysler již svého „spasitele“ našel ve Fiatu, není vůbec jisté, kdo se postará o General Motors. Fiatu se ještě nikdo nezeptal, ale kdo ví, třeba se znovu přihlásí o slovo. Prozatím se očekává, že 60 % GM převezme vláda USA a 20 % vláda Kanady.

autoweb.cz

1.6.2009 9:13

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist