Fúze Porsche a Volkswagenu je o krok blíž

Soud v USA strhl velkou překážku spojení německých automobilek. Investoři nemají nárok na kompenzace škod, které utrpěli, když Porsche nakoupilo akcie VW.

O spojení PorscheVolkswagenu mluvíváme jako o hotové věci, skutečnost je však jiná. Obě společnosti jen obtížně překonávají existující problémy a operace, započatá vloni, by se mohla táhnout ještě nekolik let. Z celého podniku by mohlo dokonce sejít, byť americké soudy těsně před koncem roku odstranily jednu z velkých překážek.

Skupina 39 hedgeových fondů z USA žalovala automobilku Porsche a dva její manažery, že podávali trhu zavádějící informace. Fondy spekulovaly na pokles ceny akcií VW, jenže v roce 2008 začalo Porsche se svými nákupy a cena naopak vyletěla vzhůru. Nečekaný vývoj způsobil Američanům ztráty v řádech miliard eur.Soudce odmítl přiřknout žalujícím kompenzace. Rozhodnutí odůvodníl tím, že transakce byla kvůli použitým nástrojům funkčně ekvivalentní obchodování na německých burzách. Nejednalo se tedy o obchod na americké půdě, takže fondy nemohou použít soudní systém USA k vymáhání náhrad. Toto rozhodnutí se týká žalob proti Porsche i dvěma bývalým nejvyšším představitelům: Wendelinu Wiedekingovi a Holgeru Härterovi.

Obě automobilky zatím trpělivě čekají na vyjádření německé vlády. Ta by měla v nejbližších týdnech vyjasnit, zda bude od fúzujících společností požadovat daň ve výši několika miliard eur. Pokud si úřady o peníze řeknou, Volkswagen a Porsche mohou jednoduše počkat do roku 2015, kdy už jejich fúze nebude dani podléhat. Martin Winterkorn si je přes všechny komplikace jist, že ke spojení dojde.

autoweb.cz

6.1.2011 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist