Frankfurt live: bláznivý Nissan Mixim

Namáhali byste se s vymýšlením auta pro lidi, kterým jsou auta fuk? Nissan ano...

Na fakt, že japonské automobilové koncepty bývají poněkud bizarní, jsme si už zvykli. Podívejte se třeba na Nissan Mixim, který je podle automobilky navržený tak, aby oslovil „internetovou generaci.“ Vzhledem k tomu, že právě čtete internetový magazín o autech, nejspíš tím mysleli i vás.

Podle šéfa vývoje u Nissanu se teenageři o auta nezajímají (no jo, ta dnešní mládež…). „Auto není součást jejich kultury,“ vysvětluje Francois Bancon. „Mohli bychom natočit tu nejlepší reklamu a oni by se na ni ani nepodívali. (…) Auto pro ně nemá žádný význam. Vnímají ho jako věc z minulosti. Musíme přijít na to, jak je znovu získat.“

A přišli na tohle.

Dveře konceptu Mixim se otevírají šikmo nahoru, v – dnes už ne zrovna originálním – Lambo stylu. Na nízko uloženou sedačku se musíte spustit volným pádem, ale není to tak těžké, jak se možná zdá. Nastupování totiž usnadňuje vykrojení dveří hluboko do střechy – skoro jako na kultovním Mercedesu C111.

Na jiný legendární superautomobil jsme si vzpomněli hned vzápětí. Řidič totiž trůní hrdě uprostřed, přičemž po levé i pravé ruce má jedno sedadlo pro spolujezdce. Ano, přesně takhle to měl McLaren F1.

Pokud si ale dobře vzpomínáme, sedadlem řidiče v McLarenu nešlo otáčet. Někdo zřejmě chtěl, aby si „internetová generace připadala úplně jako na kolečkové židli u počítače. Vždyť i řízení konceptu Mixim připomíná videohru. Když otáčíte kniplem, může velký displej z tekutých krystalů zobrazovat kromě jiného i schéma předních kol, která se natáčejí stejně jako ta skutečná půl metru před vámi. Ne, nejste sami. Ani my jsme nedokázali vymyslet, k čemu by to mohlo být dobré.

Neméně excentrický je i motor konceptu. Tedy pardon, není to motor, ale Super Motor. Nissan tak nazývá elektromotor napájený vysokokapacitními li-on bateriemi. Jeho specialitou je dvojice výstupních hřídelí – jedna pro levá a druhá pro pravá kola. Nevíme přesně, jak to funguje, ale v zimě na zasněženém parkovišti by s tím mohla být legrace.

Mixim podle Nissanu „vytáhne“ až 180 km/h a na jedno nabití by měl ujet vzdálenost 250 kilometrů. Baterie se přitom dobijí za pouhých čtyřicet minut. Tomu by snad mohli rozumět i ti internetoví výrostci.

autoweb.cz

12.9.2007 8:25

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist