Rakovan: Fotky a záběry z reálných dopravních nehod jsou šokující prevencí

Hysterie a snaha vyvolat paniku není na místě, nicméně prevence může znamenat i pohled na skutečné důsledky dopravních nehod. Pozor, obsahuje drastické záběry nevhodné pro děti a citlivé čtenáře! AKTUALIZOVÁNO.
fotky-a-zabery-z-realnych-dopravnich-nehod-jsou-sokujici-prevenci.jpg Zdroj: archiv redakce

Jednu věc je třeba uvést hned v úvodu, záběry a fotky uvedené níže na odkazu v textu, v galerii, obsahují skutečné záběry z dopravních nehod, jsou naturalistické, plné obětí s více či méně zdeformovanými těly a mohou šokovat. A rozhodně nejsou určeny čtenářům mladším osmnácti let.

Důvodem, pro který tady tyto fotky máme, není touha po laciné „senzaci“ a určitě nechci, abyste se na ně dívali, pokud se vám to příčí. Znovu říkám, že fotky jsou opravdu drastické a pokud se nepodíváte na žádnou a jen si uvědomíte, že jsou tady rizika spojená jízdou na silnici a sundáte nohu z plynu, bude to stačit.

Inspirací k zamyšlení nad tím, jestli si lidé uvědomují svou zranitelnost, zahrnuje několik věcí z poslední doby. Jednak mou sobotní cestu z amatérských závodů ve Vysokém Mýtě, kdy na hradecké dálnici řidiči kolem mne předváděli neskutečné eskapády, které jen se štěstím neskončily tragicky. Pak také nedávnou tragickou nehodu dvou dívek na Mostecku, natáčenou na telefon. A právě sadu fotek, na které jsem narazil někde v bažinách internetu.

Co se dělo na cestě po dálnici od Hradce Králové do Prahy? Hrůza a běs, ovšem ne že by se to stalo přímo mne, abych nepůsobil dojmem ukřivděného řidiče… Naštěstí mluvím spíše o tom, co jsem sledoval na rovných úsecích před sebou anebo za sebou ve zpětném zrcátku. Přejížděcí manévr bez blinkru, kdy se bez náznaku akcelerace jen tak paní s autem plných lidí vysoukala do levého pruhu, bez ohledu na to, že se tam řítilo jiné auto. A pak se zařadila doslova centimetry před rozjetý kamion. Malý Nissan ve svodidlech na kruhovém objezdu u Pardubic, jehož řidič evidentně odmítl akceptovat, že právě silně prší a vyjel tak rychle, že se mu auto „zpakovalo“ a v otočce narazilo do svodidel. Auto, které se vyhýbalo motorkáři tak, že bez blinkru udělalo „myšku“ do druhého pruhu, bez ohledu na tam jedoucí auta. Motorkář, který jel v toporné poloze a řídil jednou rukou (chápu, že odpočíval) a jen tak začal bez zrychlení předjíždět tím, že se vsunul mezi auta v levém pruhu, kde bylo místo právě na jednu motorku plus 50 cm na každé straně.

A tak dál a tak dále… Zdálo se mi, že více než kdy jindy jedou řidiči bez pudu sebezáchovy. Bez ohledu na to, že nejsou sami na silnici, že jedou tak, jako kdyby jim nehrozila nehoda a byli nesmrtelní. V tu chvíli jsme si vzpomněl na nedávné záběry z nehody dvou dívek, které jely na Mostecku ve VW Beetle a natáčely se na telefon, což pak skončilo dopravní nehodou.

Tam bych ukázal na dva body. Zaprvé – díky reálným záběrům víme, že dopravní nehoda není otázkou sekund nebo desítek sekund s pohledy z několika úhlů, jak to známe z filmu, netrvá to věčnost, aktéři karambolu se mezitím nedívají na sebe, před očima se jim nepromítá celý život. Na nahrávce je to jasně vidět, auto jede a drc, zlomek sekundy a je konec, auto je na střeše a nikdo už to nazpátek nevrátí. Druhý bod nahrávky, to je pak nesnesitelně dlouhá doba (v reálu to zase tak dlouhé nebylo, svědkové kolem byli téměř hned a záchranné složky za pár minut), kdy jedna z dívek leží vzpříčená v autě, vedle zřejmě už mrtvé kamarádky trpí v bolestech, kolem tečou technické kapaliny a jediné, co je slyšet, je její naříkání a skučení. Tohle není filmový trhák z Hollywoodu, rychle a zběsile ano, ovšem na jiný způsob. Naživo.

Když jsem pak narazil na fotky, o kterých je řeč, myšlenka dozrála. I s rizikem, že budu osočován, že „nechutnými“ snímky prahnu po senzaci, není tomu tak. Měl jsem bohužel příležitost vidět několikrát nehodu v reálu a dodnes mne to poznamenalo a ano, vypadá to tak, jako na fotkách. Chápu, že některé věci člověk neovlivní, ale většinu ano. To, jestli na mokru zpomalí. Jestli zvolní tempo před křižovatkou, i když je na hlavní a dá si pozor, aby ho z boku někdo nesrazil, zejména pokud jede na motorce. To, že nebude předjíždět před horizontem či zatáčkou, do které nevidí. To, že nebude jíst, líčit se, telefonovat či si dokonce číst anebo pracovat na tabletu. Že se nebude za jízdy otáčet dozadu na děti.

Chci tím říct jen to, že oběti na fotkách si ještě pár vteřin před nehodou nepřipouštěly, že by se právě jim mohlo něco stát. Asi tak jako dívky na tom mosteckém videu, pár vteřin před nehodou lákaly ostatní na setkání a řešily, kdy a kde se potkají, a ne to, že by mohly zemřít v autě za další zatáčkou. Motorkář si jen tak užíval rychlou jízdu a netušil, že to dodávka před ním zašlápne. Rodina, co jela na dovolenou si nemyslela, že na další křižovatce vyjede zprava kamion a smete je. Muž jedoucí v autě za náklaďákem převážejícím trubky nevěnoval pozornost tomu, že by si měl zachovat větší odstup a předejít riziku, protože jedna z trubek pronikne s fatálními následky do jeho auta přes čelní sklo. Slečna jedoucí pro kamaráda na letiště nepředpokládala, že se během chvíli, než si upraví make-up, v protisměru střetně a náklaďákem a že na letiště, a kamkoli jinam, už nikdy nedojede. Mým záměrem zde není pobuřovat, ukazovat mrtvá těla v šokujících situacích anebo strašit či vyvolávat paniku.

Znovu říkám, že to co je na fotkách je velmi drastické a pokud se na to necítíte, nedívejte se. Ale myslím si, že by si člověk měl uvědomovat svou zranitelnost a smrtelnost a dbát na to, aby předcházel situacím, které mohou tragickou nehodu vyvolat. Darwinovy ceny ukazují, že blbec zůstane blbcem, já ale teď nepřemýšlím o záběrech člověka, který sedí na kanystru s benzínem, drží v ústech petardu a chce ji odpálit autogenem. Mluvím o tom, že na přiložených fotkách jsou běžní lidé, kteří svým pohledem nehazardovali záměrně se zdravím či životem jako „sebevrazi“ v klipech na téma Darwinovy ceny, ale „tak jako každý den jen jeli po silnici.“

Uzavřel bych to asi tak, že není třeba být paranoidní, nicméně je žádoucí předvídat, věnovat se prevenci, zbytečně neriskovat. Tak jako asi nepojedu na dovolenou do Egypta. Jako si nevezmu na krk zlaté řetězy a nevyrazím v noci sám na periferii vyhlášenou vysokou kriminalitou. Jako se sám nevypravím do skal se ztrouchnivělým vybavením z první republiky po pradědečkovi… Tak bych měl sedat do auta s tím, že se připoutám, že vezmu na vědomí aktuální povětrnostní situaci a to, jestli jsem v dobré fyzické kondici. Že raději vyrazím o pět minut dřív než o patnáct později, abych nemusel dohánět čas riskantní jízdou. Že jsou to jen žvásty a „mně se nic stát nemůže?“ Ehm, lidé na fotkách v galerii si to, že „jim se to nemůže stát,“ možná mysleli také.

Aktualizováno: Vzhledem ke komentářům, emailům a dalším vyjádřením některých čtenářů byla galerie fotografií odstraněna, téma zjevně nebylo pochopeno správně a vyvolalo reakce, které nesouvisely s problematikou. Zveřejnění fotografií se také dotklo lidí určitým způsobem zasažených dopravní nehodou, což nebyl v žádném případě záměr, těmto se s velkým pochopením omlouváme. Fotografie obsahovaly, jak bylo uvedeno, skutečné dopravní nehody a naším záměrem bylo upozornit na reálná rizika s reálnými důsledky, jakkoli zveřejnění fotek nebylo zjevně nejšťastnějším řešením, na tom, že k tragickým událostem došlo, jejich pro někoho šokující a nepřijatelný zásah, nic nemění. Kompilace z Ruska bude snad vhodnou, a zároveň méně šokující alternativou.

28.7.2017 2:40| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist