Ford Mustang opět bourá na srazu. Šílený dav si to tentokrát nenechá líbit

Popularitu mohou americké ikoně konkurenční sporťáky jenom závidět. Každá mince má ovšem i odvrácenou stranu. V případě Fordu Mustang to je až podezřele velká oblíbenost mezi idioty.

Už je to tu zas. Rovnice Ford Mustang + automobilový sraz prostě nemůže vyjít jinak než výsledkem „obrovský průšvih“. Rozhodně se nechceme navážet do samotného Mustangu. Auto za to nemůže, vždycky je na vině řidič. Zdá se ale, že Mustang trpí syndromem starých silných motorek. Slibuje spoustu výkonu a jeho relativní dostupnost je lákavá pro mnohé rychlosti chtivé řidiče, kteří ovšem nemají na zkrocení divokého stroje schopnosti.

Přestože je minimálně současná generace Fordu Mustang skvělým řidičským autem, jak potvrdí sám mistr volantu Ben Collins, dlouholetý filmový kaskadér nebo The Stig z Top Gearu, pořád je to silná zadokolka, která potřebuje především pevnou ruku a alespoň základní chápání fyzikálních zákonů. Platí to i o minulé generaci, která nebyla tak sofistikovaná, přestože se z ní také dalo postavit slušné auto, které sežere i mnohé evropské sporťáky.

Všechna tahle teorie je ovšem k ničemu, když se za volant posadí naprostý idiot, který se pokouší s autem driftovat, ale neví, jak se to dělá. Jistě, každý se to musel někde naučit a volný plácek za obchoďákem je v noci tím nejdostupnějším a nejbezpečnějším místem, kde se to naučit. Upřímně, raději budeme na silnicích potkávat řidiče, kteří si občas po nocích někde zablbnou a o svoje řidičské umění se alespoň trochu zajímají, než senilní levopruhaře, kteří vás nepustí a ještě si myslí, že jsou v právu.

Jenom když se to učíte, nesmí kolem vás být hlouček dalších bezmozků, kteří se dožadují smrduté zábavy. Tento sraz v kalifornském Bellfloweru byl ovšem naplněný k prasknutí. A podle všeho také „ilegální“, resp. nebyl pořádán žádnou profesionální organizací. Zkrátka se automobiloví příznivci sešli jen tak z vlastní iniciativy. Proti tomu nic nenamítáme, ostatně rozsáhlou kulturu automobilových srazů můžeme Americe jenom závidět. Průšvih ovšem nastane, když se něco pokazí. Třeba nečekaná nehoda přímo do přihlížejících.

Můžeme na jednu stranu obviňovat řidiče Mustangu pro jeho „um“. Plný rejd a zoufalá snaha přemluvit auto z masivní nedotáčivosti k frajerskému driftu neblahou situaci jenom umocňuje. Základní školácká chyba. Takových už jsme viděli a už se nad tím ani nepozastavíme. A také můžeme nechápat, proč zbaběle ujížděl, místo aby vystoupil a pomohl. Ale vlastně tomu naprosto rozumíme.

Reakce přihlížejících je totiž dost šokující. Chápeme rozlícení davu nad nastalou situací a potřebu řidiče okamžitě zlynčovat, jenže diváci vystavili svoje zdraví riziku zcela dobrovolně a dost hloupě, když se postavili autu přímo do cesty, navíc na akci, která měla k profesionálnímu zajištění daleko. Jenom primitiv si dobrovolně stoupne do cesty autu, jehož řidič dělá hlouposti, a pak se zlobí, že ho málem přejelo (nebo jeho přátele). Proč tam tedy lezl?

Tímto se nechceme zastávat řidiče Mustangu a zlehčovat jeho vinu. Je to evidentně hlupák a v první řadě neměl vůbec vyvádět mezi lidmi skopičiny, když to neumí. I kdyby to uměl. Možná i chtěl vystoupit a situaci v klidu vyřešit, jenže když byste viděli, jak se na vás řítí šílený dav s touhou po pomstě, asi byste také nevystoupili. Každý člověk s funkčním pudem sebezáchovy by se zamkl uvnitř auta a rychle zdrhal.

Samozřejmě to není správně, nicméně vážně nechápeme, co vedlo diváky k tomu, aby se na řidiče takhle sesypali. Místo aby se snažili pomoci sraženým, okamžitě se stádovitě vrhli na nebohého řidiče, který v tu chvíli prostě jenom udělal chybu. Pěkně hloupou chybu, jelikož se v první řadě měl vydat na závodní okruh, které jsou v USA na každém rohu a nejsou zrovna nedostupné. Když už se rozhodl vyvádět skopičiny na veřejnosti (ruku na srdce, kdo se toho někdy nedopustil), alespoň tak měl činit někde v bezpečí.

A hlavně ne mezi primitivy, kteří si začnou hned vylévat svůj vztek na ostatních, i když si za svoje neštěstí mohou částečně sami. Jakkoliv nehoda vypadá brutálně, naštěstí se údajně nikomu nic nestalo. A to je nakonec nejdůležitější.

Odjezd hříšníka z místa činu

A tady nehoda z jiného pohledu

22.8.2017 7:00| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist