Ford Mondeo ST220 + video s Václavem Pechem

Ve třetím faceliftu se podařilo konečně odstranit všechny malé, ale přesto otravné vady. Vznikla tak nejlepší předokolka, kterou si dnes můžete v této velikosti koupit.

Pojďme si to vzít pěkně popořádku a hned naostro, protože ST220 není zrovna ten typ auta, které by se chtělo s něčím párat. Už od první varianty z roku 2002 bylo jasné, že se Fordu podařilo plnohodnotně navázat na výborné ST200 a přetvořit solidní základ v podobě klasického Mondea na velice schopné auto pro rychlou a zábavnou jízdu. Mělo to však jeden háček – převodovka končila pětkou a na dálnici, pro kterou je velké a bytelné Mondeo jako dělané, se motor začínal zbytečně hlásit o palivo i v rychlostech, ve kterých si to služební tédéíčka šustila kolem se zlomkovou spotřebou.

Vykoupení z věznice Pětikvaltshank
Druhá generace už dostala šestku, ale trpěla zbytečně měkkým a potápějícím se pedálem brzd. O detailech se můžete dočíst v jejím testu, který najdete v našich archivech. I tak si ale od nás odnesla velice pochvalné hodnocení, které tehdy končilo rétorickou otázkou na téma záhadně nízkých počtů dvěstědvacítek na našich silnicích. Když se teď o rok později rozhlédnu kolem sebe, vídám jich třikrát víc než kdy jindy, přičemž jsou půl na půl rozdělené na kombíky a sedany. Pravděpodobně půjde o individuální dovozy ojetin ze zahraničí, ale i tak mě hřeje vědomí, že na tom možná máme také svůj malý podíl.

Ford Mondeo fotogalerie – vše co potřebujete vidět

Ford Mondeo fotogalerie

Designové změny vytvářejí jiné auto
V současné třetí variantě, kterou zde opět testujeme ve fotogenické barvě Performance Blue (soutěžní modrá), se podařilo všechno napravit a výsledkem je auto, na které může být Ford opravdu pyšný. Je snížené, mírně roztažené, má báječná osmnáctipalcová kola a změny na přední i zadní masce ho ještě prodlužují a dávají mu průbojnější výraz. Vedle klasického mondea jde opravdu o něco jiného. Pravě kvůli tomu zavedl Ford do výroby v tomto roce výbavu Titanium, která převádí řadu designových prvků z ST i na nižší verze.

Charakterní motor
Třílitrový šestiválec do „V“ s výkonem 226 koní neměl ještě donedávna téměř konkurenci. Jediný další motor, který se mu mohl v tomto objemu rovnat, byl řadový šestiválec v BMW s výkonem 231 koní. Dnes se ale musí těžce vyrovnávat s pomyslnou konkurencí ve formě nové generace hořčíkového motoru od BMW, který má v jedničkové řadě až 265 koní.

Přesto jde stále o vynikající motor s dobrým tahem už od nízkých otáček (maximum točivého momentu dosahuje v 1900 otáčkách). Na druhou stranu vás ale citelně urychlí až úderem pěti a půl tisíce otáček, od kterých zůstává v silném a zvučném záběru až do omezovače v sedmi tisících. V této verzi ST220 se ale zdá být více odhlučněný, což je trend, kterým se ubírají i další rychlá auta, ať už jde třeba o Subaru STi, Mégane RS nebo zrovna BMW. V Mondeu ale motor stále trpí tendencí zhasínat při jemném manévrování, například při parkování či při pomalých rozjezdech ve městě. Přirozeně se dá proti tomu zakročit větším přidáním plynu, ale pokud máte návyk šetřit spojku minimálním prokluzem z jakéhokoli jiného auta, motor v Mondeu se vám bude dusit. Se sebezapřením se dá spotřeba udržet na hranici deseti litrů, ale reálně můžete očekávat spíše třináct až patnáct litrů se stropem kolem dvaceti litrů na sto. Ideální cestovní rychlost na dálnici, ve které se už neloudáte, ale zároveň jedete hospodárně a tiše, je 160 km/h, ale to dnes začíná paušálně platit pro všechna podobná auta s cenou kolem jednoho milionu korun.

V hlavní roli exceluje podvozek
Podvozek patří u všech fordů k silným stránkám, ať už jde o jakýkoli model, od Fiesty až po Mondeo. ST220 má vynikající základ, na kterém staví zpevněním odpružení a snížením světlé výšky. Anatomické kožené sedačky od Recara jsou spolu s volantem a řadicí pákou obšité červenou nití a najít příjemnou polohu pro rychlou i relaxovanou jízdu je lehké. Když pak dáte motoru trochu času na nadechnutí a rozjedete se na rychlost, ve které se můžete plně opřít do širokých pneumatik (obligátních 225/40), vůbec byste Mondeu nehádali, že udávané zrychlení na stovku probíhá za poměrně nezajímavých 7,5 sekundy. Jeho největší zbraní je až plně vytočená dvojka a trojka, na čtyřku už se dostáváte ke dvoustovce. Ve středních rychlostech kolem sto až sto šedesáti kilometrů v hodině má motor na dvojku a trojku velice silný úder a jakmile se jednou rozjedete po točité silnici, rychle zapomenete na to, že sedíte v tak velkém autu, které umí stejně dobře i dálniční cestování. Zkratka ST sice znamená Sport Technology, ale zrovna tak by mohla znamenat i Sport Tourer, protože sportovně-cestovní talent září v ST220 ze všeho, čeho se jako řidič dotýkáte, od pedálů přes volant až po řadicí páku.

Na městské dlažbě cítíte v podvozku právě takovou míru tvrdosti, která ho drží přesně na hraně mezi pohodlím a příliš tvrdými rázy. Mladým a technicky neproškoleným tunerům by to připadalo stále měkké, ale věkové skupině 30+, které je ST220 určeno, bude vše připadat právě dostatečně sportovní, ale stále snesitelné. Konstruktéři podvozku si u Fordu své platy opravdu zaslouží.

Zároveň je zde na místě pochválit i zimní pneumatiky Pirelli Wintersport, které po ohřátí lepí na suchém a vymrzlém asfaltu skoro stejně dobře jako letní ekvivalenty.

Je srovnání s BMW na místě?
Bez možnosti přímého srovnání se zapálený řidič v novém ST220 dokonce přistihne při úvaze, že pokud jde o samotný zážitek z jízdy, je srovnatelný s tím, co vám může nabídnout BMW, a to už je firma, která si dovolí dávat do všech svých anglofonních reklam proslulý slogan „Ultimate driving machine,“ (něco na způsob „stroj na nepřekonatelné zážitky z jízdy“). Už vás slyším, jak pochybujete o tom, zda se může cokoli s pohonem předních kol měřit s propracovanou zadokolkou, ale zrovna u Fordu jsme v tomto případě na dobré adrese. Focus RS to už jednou bezesporu dokázal, stejně jako o pár let před ním neméně nekompromisní Honda Integra Type-R.

A tak je jedinou a navíc abstraktní slabinou Mondea ST220 něco, s čím nemá vůbec nic společného. Ta věc má název BMW 330i, (velikostí odpovídá spíše 5. řada, ale ta je už cenově jinde) s poháněnou správnou nápravou, výkonem 258 koní, stejnou či nižší spotřebou a bohužel i srovnatelnou cenou kolem 1,1 milionu korun. To jediné, čím se Mondeo může bránit, je plnohodnotná výbava, za kterou byste museli u BMW dát zhruba 200 tisíc korun navíc.

Marek Nastoupil

Měření a technické údaje

Naměřené hodnoty
0-100 km/h (s)7,6
Motor
Konstrukcevidlicový šestiválec, 2967 cm3
Zdvihový objem (cm3)2967
Výkon a spotřeba
Nejvyšší výkon (kW/k v ot./min.)226 koní při 6250 ot/min
Točivý moment (Nm)280 Nm při 1900 ot/min
Nejvyšší rychlost (km/h)250
Spotřeba paliva (l/100 km)město 14,5/mimo město 8,0/kombinovaná 10,4 l/100 k
Rozměry a hmotnosti
Provozní hmotnost (kg)1485
Zavazadlový prostor (l)0.1
Ceny
Základní cena modelu1 082 900 Kč
23.11.2005 5:05

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist