Ford má zajímavý problém. Model Explorer postupně tráví svou posádku

Tak tenhle průšvih může narůst do obřích rozměrů. Podle zákazníků má Ford problém s výfukovým potrubím, která spaliny z motoru přenáší do kabiny vozu. Některým lidem je zle a Ford žalují.
2018-ford-explorer-1100x618.jpg Zdroj: Ford

Stačí mít nedostatečně těsnící výfukové potrubí a hned v autě ucítíte vše, co vaše auto standardně vypouští do ovzduší. Znám to na vlastní kůži, ale také vím, že se to děje hlavně u starších aut. Že by se něco podobného mohlo stát u nových aut, to je pro mě novinka. Ovšem vypadá to, že přesně s tímto posledních pár let v Americe bojuje Ford. Vyšlo na světlo světa, že jeho model Explorer nemá tak úplně dobře těsnící potrubí a pomalu tráví své posádky. A nejde jen o jeho staré verze, ale i o ty úplně nové.

K soudu postupně dorazilo 50 žalob, které se týkají Exploreru již od roku výroby 2000 až do současné generace. V nich si lidé stěžují, že je v autech zápach spalin a že je při cestách velmi bolí hlava. Krom toho se ale ozvalo více než 3000 dalších lidí, kteří poslali totožné stížností přímo do automobilky. Všichni společně tvrdí, že trpí migrénami s bolestmi žaludku. Problém se dokonce prý týká i několika policejních Explorerů, jejích posádky, tedy policejní hlídky trpěli na žaludeční problémy a bolesti hlavy a nemohly tak vykonávat své povolení.

A co na to Ford? Standardní reakcí by asi bylo Explorery raději stáhnout do servisů a výfukové potrubí překontrolovat. Ano, bylo by to velmi drahé, ale k zákazníkům fér, a hlavně by to zachránilo pověst značky. Ford ale místo toho tvrdí, že to není možné a že jsou všechny modely Explorer zcela v pořádku. To je PR tvrzení, které lze brát za oficiální. Ale na druhou stranu Ford, respektive některá americká dealerství, zákazníkům už vyšla vstříc a některé auta na své náklady opravila. A takovou opravu si následně servis samozřejmě nechá od Fordu proplatit.

Do celé věci už se ale vložila i americká společnost, která se zabývá správou bezpečnosti silničního provozu. Jde o oficiální americký úřad, který problémy s výfukovým potrubím Fordu zaznamenal už v roce 2016 a v tuto chvíli sbírá důkazy, které by tuto domněnku potvrdily. Nicméně úřad už prohlásil, že si je jistý, že výfukové potrubí Exploreru je opravdu nebezpečné a může posádku i otrávit. Oficiální stanovisko či případnou žalobu ale zatím do světa nevypustil. Jisté ale je, že se toho dočkáme jistě brzy. A jisté také je, že škody Fordu pak půjdou do milionů. A to nemluvíme o zničené pověsti.

27.3.2019 7:00| autor: Tomáš Malík
Více o tématu: autaautoFord

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist