Ford koupil Rover

Tedy, ne tak úplně Rover, ten přece zkrachoval. Jenom práva na značku.

Německá automobilka souhlasila se smlouvou na poslední chvíli. Předmětem byla práva na značku Rover, na kterou měla zálusk čínská korporace Shanghai Automotive Industry.

Ta už před pěti týdny uzavřela s BMW smlouvu o odkupu značky za nějakých 465 milionů, jenže prodej musel odsouhlasit Ford, který si v roce 2000 vymohl na jakýkoli odprodej právo veta. Důvod? V tom roce Ford koupil značku Land Rover.

A s tím souvisí i ten momentální odkup: podle mluvčího Fordu nemá automobilka v žádném případě v úmyslu obnovit výrobu vozů značky Rover – pouze padlo rozhodnutí chránit značku Land Rover. Jakmile by se pod jménem Rover začly objevovat nějaké laciné křápy (a u čínských výrobců je to docela pravděpodobné, co bychom si namlouvali) image terénní legendy by mohla ošklivě utrpět.

Koneckonců, buďme rádi, že to dopadlo takhle. Rover si svůj krach do jisté míry zasloužil, nebyl schopný dále vyrábět moderní a konkurenceschopná auta. Pokud číňani jejich výrobu obnoví, nelze čekat žádné zlepšení, spíš naopak. K zastaralé koncepci se přidají nepříliš kvalitní materiály a dílenské zpracování zřejmě také nebude zrovna prvotřídní. Kdysi slavná anglická značka už se aspoň nebude muset stydět za své jméno na jejich kapotách…

Honza Koubek

19.9.2006 6:03

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist