Ford je maskovanější než Predátor, jako kamufláž používá optické klamy

Jak ukázat jen to, co ukázat chcete (nebo musíte) a schovat všechno ostatní, zejména když jezdíte po veřejných silnicích?

Pokud patříte mezi fanoušky filmu se svalnatým Arnoldem tak víte, že filmový bojovník Predátor „se maskuje džunglí“ a my jsme si dovolili využít tuto filmovou záležitost jako srovnání k tomu,jak jsou aktuálně maskována auta. Ford staví umění kamufláže ještě výše nad kosmickou technologii a balí utajované prototypy nových modelů do kamufláže s trojrozměrným efektem. A důvod?

Výsledkem má být optická iluze, která ztěžuje vnímání skutečných tvarů karoserie a pokud chcete hledat původ, tak jde o vzor postavený na zdánlivě chaoticky rozmístěných válečcích inspirovaný oblíbenými optickými klamy z internetu. Asi to nebude ten, ve kterém se díváte na tmavou skvrnu deset sekund a pak po zavření oči vidíte Ježíše. Účelem těchto nepřehledných vzorů je ztížit zvědavým zrakům vnímání skutečných tvarů aut, která se testují v běžném provozu.

Design kamufláže vytváří optickou iluzi způsobující, že zrak nedokáže tak snadno zaznamenat hlavní rysy karoserie. Nejnovější maskovací vzor Fordu je částečně inspirován populárními optickými klamy, které lidé šíří po internetu. Tisíce válců černé, bílé a šedé barvy jsou uspořádané křížem krážem ve zdánlivě náhodném vzoru. Díky tomu je pro oko mimořádně obtížné rozpoznat v denním světle klíčové tvary prototypu, ať už naživo nebo na fotografiích.

„Skoro každý má dnes chytrý telefon a může sdílet fotky okamžitě. Všichni, včetně našich konkurentů, tak mohou vidět vozy, které testujeme,“ řekl Lars Muehlbauer, vedoucí kamuflovacího oddělení ve Ford of Europe. „Designéři navrhují krásná auta s atraktivními tvary. Naším úkolem je udržet tyto tvary v tajnosti.“ Testování prototypů v běžném provozu na veřejných silnicích je nezbytnou součástí vývojového programu. Příprava nové kamufláže trvá asi dva měsíce. Vzor se potom vytiskne na velmi lehké vinylové samolepicí fólie, které jsou tenčí než lidský vlas. Nové vzory se nejprve zkouší v uzavřených areálech, aby měl Ford jistotu, že kamufláž funguje očekávaným způsobem. „Snažím se vytvořit chaotický vzor, který mate zrak,“ vysvětluje Marco Porceddu, prototypový technik z vývojového oddělení Ford of Europe.

„Prohlížel jsem si optické iluze na internetu a napadl mě tvar, který lze kopírovat a překrývat mnohotisíckrát. Tím vzniká optická iluze a zároveň i trojrozměrný efekt.“ Kamuflovací fólie používané Fordem snesou i extrémní teploty a dobře splývají s okolním prostředím v zimních podmínkách Evropy. V Austrálii a Jižní Americe používá Ford pískové odstíny. „Kamufláž obstojí v téměř jakémkoli prostředí, ale jejím cílem je především narušit integritu tvarů, ploch a barev vozu,“ řekl profesor Martin Stevens z Exeterské univerzity. „Optická iluze vám nezabrání vůz spatřit, ale pohrává si s vaší schopností zaznamenat hloubku ostrosti a stíny. Tím ztěžuje vnímání tvarů a rysů vozu. Je to trik, který používá příroda k úniku nebo ukrytí před nebezpečím, ale zrovna tak užitečný je pro testovacího řidiče.“

zdroj: Ford.cz

5.10.2016 2:29

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist