Ford GT oficiálně i u nás

Evropská cena amerického supersportu bude 5,5 milionů korun; v příštím roce se dostane jeden kus i do ČR.

Jediný velkosériový americký supersport, a zároveň jediný supersport od Fordu, se začne v příštím roce oficiálně prodávat i v Evropě. O jeho distribuci se budou starat tři prodejci ve třech zemích – Británii, Německu a Švýcarsku.

Přes velkou poptávku na evropském trhu se na starý kontinent dostane pouze 101 kusů, což souvisí s počtem původních GT40 vyrobených v šedesátých letech v Evropě, ale zcela náhodou také s letošním věkem automobilky Ford.

Pouhá stovka exemplářů na celou Evropu je vzhledem k velké poptávce opravdu málo. Na domácí trh v USA bude v příštích letech mířit několik tisíc kusů a z mnoha stran je po nich velký hlad. Na prvních několik set GT už čekají samotní zaměstnanci Fordu a také prodejní zástupci, kteří si v minulosti nemohli z politických důvodů dost dobře koupit Porsche nebo Ferrari, i když potřebné peníze by na to pochopitelně měli.

Z celkem 3,5 tisíce prodejců Fordu v USA jich GT dostane na showroom zhruba jen polovina, protože z linky sjede v prvním roce jen kolem patnácti set aut. V následujících letech to má být o něco víc, čímž by se mělo více dostat i na zámořské trhy, ale přesto Ford počítá s tím, že většina produkce zůstane na domácí půdě. Americká cena Fordu GT je 140 tisíc dolarů (kolem 3,7 milionu korun).

V Německu se bude GT prodávat za 177 000 eur (podle dnešního kurzu 5 554 000 Kč), včetně cla a DPH. Téměř dvoumilionový skok v ceně Ford ospravedlňuje náklady na evropskou homologaci, splnění evropských hlukových limitů, změnami na vnějším osvětlení a instalací metrických přístrojů a vyspělého alarmu.

Každé evropské GT projde před dodáním zákazníkovi zkušební jízdou a finální kontrolou.

Vidlicový osmiválec s kompresorem o objemu 5,4 litru má výkon 550 koní a točivý moment 678 Nm. Zrychlení z nuly na 96 km/h zvládá za 3,3 sekundy a dosahuje nejvyšší rychlosti 330 km/h.

O GT je od počátku po světě velký zájem a kdyby Ford chtěl, mohl by stokusovou sérii určenou pro celou Evropu okamžitě udat třeba jen na britském trhu, na kterém se v posledním roce ozvalo několik set zákazníků odhodlaných k jeho koupi. Když ale zaměstnanci Fordu sami otevřeně přiznávají, že několik stovek kusů půjde přímo firemním manažerům a další tisíce samotným americkým prodejcům jako soukromá auta, je pochopitelné, že okolní svět si bude muset na dostupnější GT ještě celý příští rok počkat. Podle původního plánu by měla výroba skončit v roce 2007.

Oficiálně se jeden Ford GT z prvních 101 evropských kusů dostane i do České republiky. První auta se začnou k evropským zákazníkům dostávat v březnu příštího roku.

redakce autoweb.cz

16.11.2004 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist