Fingované autonehody? Nešikovní podvodníci žijí v Ostravě.

Povinné ručení jako jako snadná příležitost přivydělat si díky pojistným podvodům s auty? Předstírat nehodu nebo krádež ale není tak snadné, jak se zdá.

Dostala se nám do ruky jedna zajímavá statistika, je od pojišťovny Slavia, a popisuje počty pojistných podvodů za loňský rok. Regionem, v němž se v roce 2012 podařilo odhalit nejvíce pojistných podvodů, je Ostravský kraj; na druhém místě se v této statistice umístila Praha. A pokud nás zajímá, kde bylo odhaleno nejméně pojistných podvodů, tak pak jde o Plzeňský kraj.

A teď spekulujme a přemýšlejme nahlas – pokud jsou Ostravský kraj s Prahou co do počtu odhalených pojistných podvodů na prvních místech, znamená to, že tam jsou podvodníci, kteří se dají nejčastěji nachytat? A V Plzni s nejnižším počtem pojistných podvodů jsou lumpové nejmazanější a nenechají se lapit?Podíváme-li se na podstatu pojistných kauz, tak podvodníci nejčastěji nahlašují smyšlené škody v rámci povinného ručení a havarijního pojištění. „Zdaleka největší procento prokázaných podvodů se týká údajných škod na majetku, hrazených z povinného ručení. Jde téměř o 75% námi odhalených podvodů,“ říká mluvčí Slavia pojišťovny Eva Daňková.

Jak takový pojistný podvod v praxi vypadá? „Zaznamenali jsme případ, kdy řidič nahlásil střet na úzké vozovce s naším pojištěncem. Šetřením ale bylo prokázáno, že tři hodiny před touto údajnou nehodou sám nahlašující řidič naboural do jiného auta,“ popisuje Daňková. No, jak se zdá, tak jádro pudla bude asi v tom, že Plzeňáci mají prostě všech pět pohromadě, ví, že dnes už existují počítačové simulace nehod, které podle nabouraných aut snadno identifikují a popíší sled událostí. A že postavit na železniční přejezd třeba Audi A8 a tvrdit, že jako na potvoru právě před přijíždějícím vlakem autu zhasl motor, prostě nemůže projít.

DOPORUČUJEME: Jak se pozná, že jste dobrý řidič?

Abychom úvahu uzavřeli, podíváme se na celkové počty, podle údajů České asociace pojišťoven bylo v roce 2012 v Česku prošetřováno celkem 6143 podezřelých pojistných případů. Rozdíl mezi nárokovaným plněním a  prokázanou hodnotou škody – tedy předpokládaný „zisk,“ kteří si chtěli nelegální činností podvodníci „přivydělat,“ činil celkem asi půl miliardy korun.

Autoweb.cz

28.3.2013 4:58

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist