Fiat čeká stávka

Italští odboráři se bouří. Vadí jim tvrdé vyjednávací metody Sergia Marchionneho. Novým smlouvám se však zřejmě neubrání.

Sergio Marchionne, šéf Fiatu, se nedávno nechal slyšet, že italské automobilce by bylo lépe bez Italů. Domácí dělníci mají nízkou produktivitu, často nechodí do práce a těší se řadě výhod. Marchionneho zdvižený prst zafungoval a Fiat se dohodl s prvními odborovými centrálami, jenže svaz Fiom zareagoval jinak: na 28. ledna svolal velkou stávku.

Fiom sdružuje na 350 tisíc dělníků, tedy celých dvanáct procent zaměstnanců Fiatu. Předáci svazu tvrdí, že Marchionneho praktiky jsou „antidemokratické“. Šéf automobilky začal vloni zavádět pracovní prostřední podobné tomu u Chrysleru, tradičně rozmazleným Evropanům se něco takového přirozeně nelíbí.Přesto dokázal Segrio Marchionne podepsat novou smlouvu se 4600 zaměstnanci továrny Pomigliano nedaleko Neapole. O podobném modelu úspěšně jedná také s odbory v továdně Mirafiori v domovském Turíně. Smlouva mění podmínky pro absentéry, stejně jako způsob výpočtu mezd a zavádí pružnější pracovní dobu.

Argument o nedemokratickém vyjednávání není zcela lichý. Marchionne odborům pohrozil, že pokud se do konce letošního prosince s vedením Fiatu nedohodnou, automobilka zavře všechny své italské továrny. Zaměstnanci mají strach o místa, není to tak dlouho, co podobným způsobem přišli o práci jejich kolegové ze společnosti Alitalia. Na druhou stranu Fiat nemá na výběr, za současných okolností se mu výroba v Itálii nevyplácí.

autoweb.cz

4.1.2011 9:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist