Ferrari: nová pravidla F1 jsou ubohá!

Šéf Ferrari Luca di Montezemolo odsuzuje nová pravidla Formule 1 ohledně motorů, která vstoupí v platnost od roku 2013.

Mezinárodní automobilová federace FIA, která zastřešuje i nejprestižnější soutěž Formuli 1, odsouhlasila před vánočními svátky nová pravidla. Krom takových banalit jako zrušení zákazu týmové režie (jezdec nyní bude moci oficiálně do vysílačky potvrdit, že porozuměl zprávě, že je pilot za ním rychlejší) prošla velmi důležitá změna ohledně motorů – budou to pouze čtyřválce o objemu 1,6 l a s přeplňováním.

FIA obhajuje toto rozhodnutí tím, že jsou nové motory efektivnější a úspornější. Proti tomu ale ostře vystoupil Luca di Montezemolo, šéf Ferrari. Řekl, že takové prohlášení je přímo „ubohé“. V lecčem je mu potřeba dát za pravdu. Při plném výkonu nebude rozdíl spotřeby nových motorů až takový – formule přece nejezdí celý závod na čtvrt plynu konstantní rychlostí, takže downsizing v tomto případě nemá takový smysl.Luca di Montezemolo – dřívější prezident asociace FOTA, která sdružuje týmy a jezdce a snaží se diskutovat s FIA ohledně pravidel a nařízení, získal na svou stranu významného spojence. Ke kritice se připojila i stáj Mercedes-Benz. Společně teď budou hledat další týmy, které by chtěly nová pravidla kritizovat. Nikdo je totiž oficiálně nepřivítal – tedy kromě Volkswagenu, který ale v F1 zatím nefiguruje.

Podle kritiků je největším problémem cena. Nové motory budou stát obrovské částky, což nekoresponduje s plánem FIA „snižovat náklady F1“. Přitom cena současných motorů je podle Mercedesu i Ferrari velmi nízká, na motor F1 až nezvykle nízká. Uvidíme, jak se vše bude vyvíjet dál, ale zatím to nevypadá, že by chtěla FIA z nových pravidel slevit.

autoweb.cz

5.1.2011 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist