Euromilhões Lisboa Dakar 2007 – 8. etapa (589 km) live

Coma, de Villiers i Stacey si upevnili náskok (aktualizováno 23:59)

Dnes se jela 8. etapa, která měla vůbec nejdelší měřený úsek ze všech, téměř 600 km. Podobně jako v pátek, i dnes budou měli závodníci co do činění s Mauritánskou písečnou pouští, navíc je ale tato etapa koncipována jako maratonská. To znamená, že závodníci neměli k dispozici asistenci, a to nejen na trati, ale ani večer v bivaku.Marc Coma dnes dokázal zvítězit a posílit svůj náskok v čele soutěže. Druhý dojel Cyril Despres, jenž se tak dostal na druhou pozici i v celkové klasifikaci. Třetí dnes dokončil Pal Anders Ullevalseter. Doposud největší Comův rival Isidre Esteve Pujol držel zpočátku druhé místo, jenže na 230. kilometru jej začala trápit převodovka a musel jet přes 350 km jen na první stupeň. Do cíle se dostal až se ztrátou skoro dvou hodin. To mělo za následek pád až na 8. místo. Perfektně odstartoval slovenský jezdec Jaroslav Katriňák, jemuž patřila na prvním mezičase pátá pozice, později avšak lehce ztratil a dokončil 10. Podobně se dařilo Martinu Mackovi, který získal perfektní 17. místo a Davidu Pabiškovi, jenž skončil 29. Ivo Kaštan se umístil na 62. a Josef Macháček na 86. pozici. Vítěz první etapy Ruben Faria měl poruchou motoru. Patricovi Carillonovi došlo kousek před tankovacím zařízením palivo, takže si jezdec musel vyrazit na malou procházku.Mezi automobilisty se dočkal vítězství Giniel de Villiers. Druhý dojel Stephane Peterhansel a třetí Luc Alphand. De Villiers si tak upevnil vedení, jelikož Carlos Sainz, u jehož VW nefungoval posliovač řízení, dokončil se ztrátou 64 minut, a klesl za Peterhansela s Alphandem. Hiroši Masuoka, jemuž před etapou patřila pátá pozice, musel zastavit a opravit porouchanou spojku. V soutěži nicméně se ztrátou přes hodinu pokračuje. Zhruba stejný čas také ztratil z neznámých příčin Carlos Sousa. Miroslav Zapletal startoval mezi posledními, nicméně se probíjel vpřed a do cíle dojel na 66. místě nedlouho před půlnocí. Hansem Stacey i přes to, že na začátku uvízl v duně, zvítězit s velkým náskokem a míří jasně za vítězstvím v soutěži. Dlouho ale dnes musel bojovat s Ilgizarem Mardějevem, který sice většinu etapy vedl, ovšem před třetím kontrolním bodem začal ztrácet a klesl na druhé místo. Třetí skončil Arjan Brouwer. Aleš Loprais začal výborně a v jednu chvíli byl dokonce první, pak ale ztratil a klesl na sedmou pozici. Závěr se mu opět povedl a dokončil na pátém místě těsně před Tomášem Tomečkem. André de Azevedo dojel desátý. Wulfert van Ginkel se zdržel asi hodinu, ale poté nasadil slušné tempo, takže si dokázal svoji celkovou třetí pozici udžet.