Euromilhões Lisboa Dakar 2007 – 7. etapa (407,6 km) live

Tomeček dojel 3., Loprais ztratil skoro hodinu (aktualizováno 23:59)

Dnes je na programu 7. etapa Dakarské rely, která se řadí mezi ty nejdelší. Původně bylo v plánu 542 měřených km, díky písečné bouři byla ale zkrácena na 407,6km. Oproti včerejšku odpadlo 400 km přejezdu před startem, takže start speciálky začal již v půl deváté středoevropského času. Motocyklistě se stroji značky KTM ovládli 7. etapu. Cyril Despres zvítězil v soutěži motocyklistů a ukázal, že boj o vítězství ještě nevzdává. Druhý skončil Pal Anders Ullevalseter , třetí byl David Casteau. Vedouí závodník soutěže Marc Coma byl 5. se ztrátou 12 minut, jeho největší rival Isidre Esteve Pujolovi závěru hodně ztratil a skončil až 25 minut za Comou. Martin Macek dokončil na 30. pozici a díky vyrovnaným výkonům je na vynikající 21. pozici celkově. Pábiška dojel 61., Kaštan 97. a Macháček 123. Mnoho závodníků bloudilo, například Jean de Avezedo nebo Hernand Rodriguez, vítěz evropsk části soutěže.V automobilech se povedlo zvítězit Jihoafričanovi Ginielu de Villiersovi (VW) před Stephane Peterhansel (Mitsubishi), Carlosem Sainzem (VW) a Nasserem Al- Attiyahem (BMW). Technické potíže potkaly Simona Jean-Josepha a, jak jinak, Juttu Klenschmittovou. V písku se zdržel Sousa, který po vyprostění zapomněl na místě nebohého spolujezdce, což znamenalo další zdržení, takže třetí místo posádka asi neudrží. Ari Vatanen se musel vypořádat s požárem svého vozu a pravděpodobně končí. Miroslav Zapletal se zdržel opravou svého vozu přes noc a dojel s velikou ztrátou. De Villiers se celkově ujal vedení, Sainz má na něj ale jen malou ztrátu.Mezi kaminy byl dnes opět nejrychlejší vedoucí jezdec celkového pořadí Hans Stacey na Manu, za ním dokončili jeho týmový kolega Philippe Jacquot a Tomáš Tomeček (Tatra). Andre de Azevedo dojel 6. (Tatra). Aleš Loprais sice začal velmi dobrým tempem a pohyboval se okolo 4. místa, ve druhé části soutěže pak ale ztratil mnoho času a skončil 12, celkově klesl na 5. místo. Do etapy neodstartoval doposud druhý Gerard de Rooy, díky čemuž má Hans Stacey najednou veliký náskok v průběžném pořadí před Mardějevem, na výtečnou třetí pozici by se nebýt dnešních potíží posunul Loprais, takhle je třetí van Ginkel na Ginafu. Martin Macík byl bohužel nucen ze soutěže odstoupit, příčina není známa.Jakmile zjistíme nové informace, článek bleskurychle doplníme.