Euro NCAP: Nissan Qashqai získává pět hvězdiček

Crashtesty vozů Nissan Qashqai a Kia Carens přinesly překvapivý výsledek.

Institut Euro NCAP dnes zveřejnil výsledky nárazových testů vozů Nissan Qashqai a Kia Carens. Nissan obdržel skvělé hodnocení, 37 bodů za ochranu dospělých pasažérů, což znamená podle metodiky Euro NCAP výjimečně dobrou ochranu. Qashqai je tak prvním vozem třídy malých rodinných vozů s plným skóre. Získává proto pět hvězdiček.

Nissan Qashqai fotogalerie – vše co potřebujete vidět

Nissan Qashqai fotogalerie

Kromě hrudníku řidiče nebyla při čelním nárazu žádná část „těl“ testovacích figurín v ohrožení. Dvojité předpínače pásů omezily pohyb kupředu a zamezily kolenům a stehnům osádky v kontaktu s palubní deskou. Při nárazu ze strany získal Qashqai také plný počet bodů a ochrana dětí je opět na nejvyšší úrovni. Vypínatelné airbagy umožňují pevné uchycení dětské sedačky na předním sedadle. Jedinou výtkou je tak nedostatečné značení úchytů ISOFIX a nejasná kontrolka stavu airbagu.

I k chodcům je Qashqai vcelku ohleduplný, pokud se o něčem takovém dá při nárazu mluvit. Zatímco pro jejich nohy je ochrana velmi dobrá, hrana kapoty nezískala ani bod. Při nárazu do dítěte je na tom však o dost lépe.

Druhým testovaným vozem byla Kia Carens, a nutno říci, že se jí dařilo o něco méně. Prostor pro nohy u řidiče se velmi zdeformoval a spojkový pedál se posunul dokonce o 175 milimetrů dozadu. Tím jsou samozřejmě velmi ohroženy nohy, kotníky a chodidla. Struktury v palubní desce také představovaly značné riziko pro kolena a lýtka pasažérů. Náraz ze strany se naopak ukázal jako silná stránka testovaného vozu. Radost ze zisku maximálních bodů za odezvu testovacích panáků však zkazily uvolněné dveře u řidiče.

Děti jsou chráněny vcelku dobře, body však Kia ztrácí za nedostatek informací o úchytech pro sedačku a pouze anglický zákaz použití dětské sedačky směřující dozadu. Kapota je pro náraz do člověka absolutně nevhodná, skóre pro hlavu i nohy je jedna velká nula. Nárazník si však vedl skvěle a získal maximum bodů.

autoweb.cz

23.5.2007 9:57

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist