ESP bude povinné

Evropská unie (EU) hodlá učinit ze stabilizačního systému povinnou součást výbavy nových aut.

Počínaje rokem 2012 by měly všechny nové automobily v Evropě disponovat elektronickým stabilizačním systémem, tvrdí Evropská komise. Nedávný výzkum prokázal, že stabilizaci má pouze 42 aut, prodaných na území EU. Zpravidla se jedná o větší a dražší auta.

Zatímco automobilky se hájí tvrzením, že zákazníci prostě nejeví o stabilizační systémy takový zájem, Anna Pastoreová z firmy Bosch namítá, že skutečným důvodem je nedostupnost tohoto zařízení v levných autech. (Bosch je největším dodavatelem těchto zařízení, jeho obchodní značka ESP se vžila jako obecné označení pro jakýkoli elektronický stabilizační program.)

Podle Pastoreové firmy často nabízejí ESP jen k nejsilnějším motorům a nejvyšším úrovním výbavy. Zájemci o nejprodávanější verze a motorizace tak přijdou zkrátka, i kdyby si chtěli za tuto bezpečnostní technologii připlatit.

Pohled do ceníků jednotlivých automobilek dává Pastoreové za pravdu jen částečně. Pravda je, že nová Škoda Fabia v nejzákladnějším provedení 1.2 HTP za 249 900 Kč nemůže být stabilizací vybavena ani za příplatek. K běžně prodávané variantě Classic ho ale dostat můžete za 15 000 Kč, stejně jako u Fabie Ambiente a Sport. Zájemci o nejvyšší Fabii Elegance pak dostanou ESP levněji, za dvanáct tisíc korun. U většiny dalších automobilek je situace velmi podobná.

Podle některých odborníků může stabilizační systém snížit riziko nehody až o pětinu, zejména na mokru či sněhu.

autoweb.cz

29.5.2007 9:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist