Elektromobily budou muset vydávat zvuk

Nejspíš od roku 2016 bude v Americe platit předpis, podle kterého budou muset elektromobily a hybridy vydávat nějaký zvuk.

Americká agentura pro bezpečnost na silnicích (NHTSA) připravila předpis, podle kterého by musely všechny hybridy a elektromobily vydávat nějaký zvuk. Nehod s chodci a cyklisty je totiž čím dál více a nejčastěji se stávají při rychlostech pod 18 mil/h (29 km/h).

To by znamenalo vybavit každé auto, motocykl nebo autobus nějakým reproduktorem, který by nepozorné chodce ochránil před nedobrovolnou změnou fasády. Agentura počítá, že by to přišlo na 30 dolarů u každého auta (přibližně 600 Kč), což by mohlo cenu elektromobilů lehce podražit.

Tímhle už se zabývalo třeba Audi, které pro svůj (dnes už zrušený) elektromobil e-tron vyvinulo unikátní zvuk připomínající něco mezi rozbitým transformátorem a elektrickým šroubovákem. Uvidíme, s čím se vytasí elektromobily v Americe, pokud kongres návrh agentury schválí. Proti zvuku small blocku by nebyl asi nikdo, jen si to od takové Toyoty Prius neumíme dost dobře představit.

11.1.2013 5:00| autor: Ondřej Lilling

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist