Dvacetileté BMW dojelo z ČR do Mongolska

Z Prahy do Ulambátaru se ojeté BMW za 69 000 Kč vydalo po trase přes 12 zemí, jejíž délka činí 13 800 km. Vůz se přitom musel poprat s několika nástrahami.

Tři týdny po odjezdu mladí cestovatelé Richard Nemeth a Stefan Stefanov z Ostravy a „richhiker“ Stanislav Gálik dorazili s autem za 69 000 korun z AAA AUTO do cílové destinace v mongolském Ulánbátaru. Pokořili tak trasu o délce 13 800 kilometrů vedoucí přes 12 zemí.

Na obtížné cestě, kde posádka s vozem vystoupala až do výšky 5000 metrů nad mořem, dvacetiletou ojetinu postihly pouze tři defekty na pneumatikách. BMW řady 5, vybavené benzinovým šestiválcem o objemu 2,8 litru, si tak poradilo s nadmořskou výškou i s nekvalitním 80 oktanovým benzinem.

Zde je na místě připomenout, že vůz si cestovatelé nevybrali sami. Automobil jim totiž vybrali facebookoví fanoušci z nabídky AAA AUTO. Už před cestou měl přitom najeto lehce přes 200 000 kilometrů.


„Cestu Richarda, Stefana a Standy pravidelně sleduji na facebooku a fandím jim. Kluci jsou ale zkušení a na cestu se výborně připravili, takže je nezaskočili ani místní gangy, defekty na pneumatikách, ani nehostinné cesty,“ uvádí generální ředitelka AAA AUTO Karolína Topolová.

Do hlavního města Mongolska se posádka vydala delší a opravdu náročnou cestou. Zpáteční trasa je kratší, to však neznamená, že by byla nějak snadná.

„Oba cestovatele čeká ještě dvoutýdenní cesta zpět přes Rusko, kdy BMW od nás ještě více prověří. Auto rozhodně nešetří a já jsem ráda, že dokazují, že s vozem z naší nabídky bez speciálních úprav se dá dokázat cokoliv, co si člověk zamane,“ doplňuje Topolová.

Celou cestu si mladí cestovatelé naplánovali na 35 dní, a jak sami přiznávají, cesta probíhá překvapivě bez větších zádrhelů. Zatímco Richard a Stefan jsou na spaní pod stanem a v autě zvyklí, pro zakladatele oděvní značky Galard, autora knihy „Jak jsem stopoval letadlo“ a poradce pro značku Mototechna Stanislava Gálika to je úplně nový zážitek.

„Než jsme dosáhli cíleného Ulánbátaru, ujeli jsme 13 800 km a projeli Česko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Moldavsko, Ukrajinu, Rusko, Kazachstán, Uzbekistán, Tádžikistán, Kyrgyzstán až do Mongolska. Cesta přes Pamír highway a poslední kilometry před Mongolskem byly pro auto hodně náročné, ale jsme v cíli,“ hodnotí první část cesty Stanislav.

Richard se Stefanem ho doplňují: „Auto šlapalo perfektně, bez sebemenšího zaváhaní nás dovezlo až sem, do Ulánbátaru. A teď přijde druhá část – návrat domů přes Rusko.“

Cesta tam trvala 21 dní. Jak si kvalitní, avšak dnes už opravdu letité BMW poradí s cestou zpět, se by mělo vědět už za 14 dní. Trasa přes Rusko čítá přibližně 8000 kilometrů.

22.8.2017 6:10| autor: Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist