Důležitost povinného ručení v České republice: Opravdu se bez něj neobejdeme?

V České republice je v současné chvíli registrováno zhruba 7 milionů motorových vozidel. Takřka 6 800 000 osob potom má sjednáno povinné ručení, chcete-li pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

V České republice je v současné chvíli registrováno zhruba 8 milionů motorových vozidel. Takřka 7 400 000 vozidel má sjednáno povinné ručení, chcete-li pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Jednoduchými počty zjistíme, že pojistku, která je mimo jiné dána Zákonem o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozu vozidla č. 168/1999 Sb., nemá uzavřeno zhruba 700 000 vozidel, z čehož je reálně provozáno cca 130 000 vozidel. Nejen, že se tito řidiči vystavují poměrně vysokému riziku pokuty, následky zaviněné nehody pro ně mohou být často likvidační.

Neznalost zákona neomlouvá

Povinnost řidiče mít uzavřené platné povinné ručení je ukotveno v Zákoně o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozu vozidla č. 168/1999 Sb., kde je k nalezení rozsah pojištění, práva a povinnosti pojištěného, podmínky pojistného plnění a práva a povinnosti České kanceláře pojistitelů (ČKP), která mimo jiné spravuje garanční fond. Kromě výše uvedeného zde byly ještě donedávna uvedeny informace pro řidiče, jež se dobrovolně rozhodli povinné ručení neplatit. Zákon jim ukládal povinnost hradit příspěvek do garančního fondu, z něhož ČKP uhradila školu, jíž následně vymáhala po vlastníkovi vozidla bez uzavřeného platného povinného ručení. Tento příspěvek ovšem minulý rok zrušila novela zákona o pojištění a to hned z několika důvodů.

Proč se příspěvek do garančního fondu už neplatí?

Příspěvek, který sloužil k úhradě škod z provozu aut bez ručení, se platil od roku 2009, až do konce roku 2014. Důvodem, proč sněmovna příspěvek zrušila, bylo údajně vyjádření, že šlo pouze o další sankci pro osobu, která bez platného pojištění jezdila, což mělo za následek dvojité sankcionování. Občas se také stávalo, že kvůli zmatkům ČKP vymáhala úhradu poplatku, za nezaplacené povinné ručení za celou dobu provozu vozidla, zpětně za léta i po lidech, kteří už dávno auto prodali. Vozidlo nepojištěného vlastníka bude vyřazeno z registru vozidel ve správním řízení. Pokud vás navíc zastaví policista, může v případě chybějícího povinného ručení udělit pokutu ve výši 5 – 40 tisíc korun.

Důležitost povinného ručení

Dopravní nehody způsobené osobou, potažmo automobilem, který nemá sjednané řádné pojištění, se na celkovém počtu dopravních nehod podílejí cca 1 %, ale počet nepojištěných škod bude díky zrušení příspěvku nepojištěných do garančního fondu růst. Pokud jste si po přečtení výše zmíněných informací oddychli a plánujete jezdit bez platného povinné ručení, musíme vás varovat. Škody na majetku, zdraví, ale především životech, jsou pro průměrnou rodinu likvidační záležitostí. Možná ušetříte nějakou tu stokorunu na již zrušeném příspěvku do garančního fondu, v případě zaviněné nehody se ale úhradě škody nevyhnete. Nutno podotknout, že taková újma na zdraví či životech osob je mnohdy vyčíslena na několik milionů korun, což je částka, jejíž úhradu si drtivá většina českých domácností nemůže dovolit. Proto je na místě porovnat jednotlivé druhy povinného ručení a vybrat si z něj to, které vám bude nastavenými parametry nejvíce vyhovovat.

Na co si dát pří výběru povinného ručení pozor?

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla pokrývá škody na majetku, zdraví i životech. Při výběru konkrétního pojistného produktu ovšem můžete narazit na různé limity a podmínky. Proto je důležité porovnat mezi sebou nabídky jednotlivých pojišťoven a nevybírat slepě pouze ten nejlevnější produkt. Obvykle totiž jde o pojistku s nejnižším (zákonem daným) limitem, který se sice pohybuje na hranici 35 000 000 Kč, v případě škod na zdraví či životech ale nemusí být dostačující. Proto doporučujeme vybírat povinné ručení s vyšším limitem pojistného plnění a zaměřit se také na tzv. „výluky z povinného ručení“, které jsou dané zákonem. Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla doporučujeme sjednat již od 1. dne vlastnictví vozu, což ostatně také ukládá zákon.  

17.3.2016 8:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist