dTest: Výsledky testu letních pneumatik a zásadní rady – nenechat se zmást energetickými štítky!

Blíží se čas výměny zimních pneumatik. S přípravou na letní sezónu proběhl test dvaatřiceti letních pneumatik v šestnácti a čtrnáctipalcové velikosti. Garantem je dTest.

Během testování se přišlo na to, že údaje na energetických štítcích mohou být vzdálené skutečnosti. Mezi testovanými pneumatikami jsou velké rozdíly v jízdních vlastnostech na mokré a suché vozovce a také v životnosti. Naopak malé rozdíly byly mezi tzv. komfortními a EKO pneumatikami.

V dnešní době je pro mnohé významným rozhodovacím prvkem při nákupu ekologická stránka produktu, tedy šetrná výroba a dlouhá životnost. Výrobci nezahálejí, a proto v nabídce některých značek můžeme v současnosti najít vedle běžných, tzv. komfortních a sportovních pneumatik také EKO modely.

V letošním testu letních pneumatik se ukázalo, že ekologické varianty mají horší jízdní vlastnosti na mokré vozovce a přitom nemají až takové výhody pokud jde o životnost nebo vliv na spotřebu pohonných hmot. Větší rozdíl v opotřebení byl zaznamenán pouze v jednom případě, kdy odhadovaná životnost ekologického modelu byla zhruba 39 200 km a komfortního modelu od stejného výrobce 34 000 km. Přitom ze srovnání všech testovaných pneumatik (tedy ekologických i běžných modelů) vyplývá, že rozdíl v životnosti může být i více než dvojnásobný. Ve zkouškách vlivu na spotřebu paliva je rozdíl nanejvýš pět procent, což odpovídá 0,3 l/100 km. Celkovým vítězem v kategorii šestnáctipalcových pneumatik se staly Michelin Primacy 3.

Kromě nejdelší životnosti předvedly nejlepší výkon na suché vozovce. Malinko zaváhaly ve zkouškách na mokru, zvláště v odolnosti proti aquaplaningu. V testu čtrnáctipalcových pneumatik byly při zkouškách na mokru nejlepší vítězné Continental ContiPremium Contact 5, které jako jediné skončily s velmi dobrým výsledkem za ovladatelnost. Na suché vozovce se určité slabiny projevily hned u šesti modelů, které získaly jen průměrné hodnocení.

  • obrázek1
  • obrázek2
  • obrázek3

Zobrazit všechny fotografie

Problémy nastávaly v ovladatelnosti a přímočarosti při všech jízdních manévrech, v přilnavosti a při brzdění. Model s nejdelší brzdnou dráhou potřebuje při 100kilometrové rychlosti na zastavení 45 metrů, což je o 8 metrů více než u vítěze. Rozdíly v kvalitě jednotlivých modelů se projeví v jízdních vlastnostech na mokré a suché vozovce a v životnosti. Zajímat by vás měly aspekty jako ovladatelnost, brzdění, jízdní stabilita, dále opotřebení, vliv na spotřebu pohonných hmot či hlučnost. Na mokré vozovce se velmi často projevuje špatná jízdní stabilita, slabší přilnavost a nižší odolnost proti aquaplaningu.

Při jízdě na suchu se testuje, zda modely mají přesnou odezvu řízení a přímočarost při všech jízdních manévrech, dobrou přilnavost a jisté chování při změně jízdního pruhu a průjezdu esovitou zatáčkou.

Metodika testování:
Mokrá vozovka 40 %, suchá vozovka 20 %, opotřebení 20 %, vliv na spotřebu pohonných hmot 10 %, hlučnost 10 %.

Limity hodnocení
Některá dílčí hodnocení mohou být limitována hraniční hodnotou a v takovém případě nemusí celkové hodnocení odpovídat váženému průměru dílčích hodnocení. Konkrétně se to týká hodnocení jízdy na mokré vozovce, suché vozovce a opotřebení.

Mokrá vozovka
Jízdní vlastnosti: jízda na čas na 1900 metrů dlouhé dráze dlouhodobě vystavené neustálému dešti a subjektivní posouzení dvou jezdců. Brzdění z rychlosti 80 km/h na 20 km/h na asfaltu a betonu dlouhodobě vystavenému neustálému dešti. Aquaplaning na rovné vozovce: vozidlo vjede při kritické rychlosti, která je zjištěna před samotným testem, do úseku se souvislou vrstvou tekoucí vody o hloubce 7 mm; pouze levými koly. Na daném místě začne zrychlovat a zrychluje až do okamžiku, kdy kola ztratí přilnavost.

Aquaplaning v zatáčkách: testuje se na kruhové dráze o průměru 200 metrů dlouhodobě vystavené neustálému dešti. Na dráze je 20metrový úsek s tekoucí vodou o hloubce 4 mm. Vozidlo vjede při rychlosti 70 až 100 km/h do vody s konstantním natočením volantu a zvýší rychlost o 5 km/h. Přilnavost v zatáčce: jízda po asfaltovém okruhu dlouhodobě vystavenému neustálému dešti, kdy se zjišťuje limitní přilnavost (adheze) pneumatik. Zaznamenává se čas na kolo.

Suchá vozovka
Subjektivní posouzení je provmetoáděno dvěma zkušebními jezdci. Posuzují jízdní stabilitu a vlastnosti na vysokorychlostní dráze. Brzdění: na asfaltu z rychlosti 100 km/h na 0 km/h.

Opotřebení
Každá pneumatika ujede na zkušebním přístroji vzdálenost 5000 kilometrů, respektive 15 000 kilometrů ve zkušebním konvoji. Hloubka dezénu se měří pravidelně po ujetí určité vzdálenosti.

Vliv na spotřebu pohonných hmot
Měření spotřeby probíhá při konstantní rychlosti100 km/h na dvoukilometrovém okruhu.

Hlučnost
Zevnitř – subjektivní posuzování pojezdového hluku při jízdě na asfaltu a betonu a brzdění z rychlosti 80 km/h na 30 km/h; zvenku – subjektivní posuzování záznamu snímací hlavy (záznam pojezdového hluku na asfaltové dráze standardu ISO, v rychlosti 80 km/h s vypnutým motorem) a rovněž měření hluku v dB(A).

Rychlostní zkouška
Vysokorychlostní test na venkovním zkušebním stanovišti.

zdroj: dTest

13.3.2015 10:52| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist