Dostane Volvo peníze na rivala pro Mercedes S?

Švédská automobilka obnovila jednání o garancích za úvěry u Evropské investiční banky. Žádá o dvě a půl miliardy víc než před rokem.

Volvo navýšilo částku, o níž žádá Evropskou investiční banku. Namísto půl miliardy chce automobilka půjčit šest set milionů milionů eur (14,8 mld. Kč). Část peněz, 200 milionů eur, už Švédové dostali v březnu 2009, ale jednání o zbytku bylo odloženo do doby, než Ford dokončí prodej Volva čínské skupině Geely Automobile.

Odklad způsobila švédská vláda, která odmítla poskytnout další garance dokud nebude transakce hotová. Nyní, když je prodej uzavřenou záležitostí, zasedli zástupci Volva a švédské administrativy opět ke stolu. Jednají však o částce o sto milionů eur vyšší než vloni.Důvodem ke zvýšení sumy je hned několik. „Od posledních jednání uteklo hodně času, pracujeme nyní s jiným časovým horizontem,“ říká mluvčí Volva Per-Ake Froberg. „Namísto let 2009 až 2012 řešíme financování projektů mezi roky 2010 a 2013. To samozřejmě ovlivnilo sumu, o níž žádáme.“

Roli hraje také skutečnost, že o úvěry na vývoj nových modelů žádá Evropskou investiční banku stále víc automobilek. Volvo jednoduše využívá příležitosti. Zástupci Geely už dříve prohlásili, že mají pro Švédy peněz dost, ale případnému spolufinancování ze strany evropských institucí se nebudou bránit. Peníze by šly především do urychlení vývoje nové vlajkové lodi Volva, soupeře pro Mercedes třídy S či Audi A8.

autoweb.cz

13.9.2010 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist