Dopravní situace – jízda křižovatkou I.

Množí se dotazy, jak se řeší některé "složitější" dopravní situace - zejména pak jízda křižovatkou. Pojďme se podívat na některé příklady a jak to vidí zákon.

Protože se v Právní poradně tu a tam objeví dotazy na konkrétní řešení situace jízdy křižovatkou, rozhodl jsem, že vyberu několik typických nebo zajímavých situací a podíváme se společně v grafickém provedení na jejich řešení. V poslední době jsem si tyto jednotlivé situace a dotazy k nim poznamenával, pokud Vás samozřejmě napadnou další, které by Vás zajímali k řešení, tak v diskusi pod článkem ten případ popište a já v dalším dílu tu situaci rozeberu.

Některé příklady se možná budou zdát triviální, jiné budou složitější, případně ukážou na některé obvyklé chyby, nedostatky nebo mýty anebo se i ukáže, že pravidla silničního provozu na řešení dané situace neposkytují dostatečně jednoznačnou odpověď. Někdy uvidíme, že neposkytují odpověď vůbec.

Jako první příklad jsem si vybral takový oblíbený „špíček“, který rád dávám každému řidiči. Situace je následující:


Jak vyplývá ze schématicky načrtnutého obrázku, jedná se o velmi typický a  častý příklad křižovatky typu „T“, na které není přednost rozlišena dopravními značkami. Platí tedy pouze standardní zákonná (obecná) úprava pravidel silničního provozu. Jednotlivá ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikach, pro nápovědu, uvádím níže.

Jak uvádím shora, jedná se o velmi častou situaci např. na parkovištích před obchodními domy, takže dostat se do ní můžete jedna dvě.

Nejprve nápověda právních předpisů:

§ 21 odst. 5 zákona č. 361/2000 Sb.

„Řidič odbočující vlevo musí dát přednost v jízdě protijedoucím motorovým i  nemotorovým vozidlům, jezdcům na zvířeti, protijdoucím organizovaným útvarům chodců a průvodcům hnaných zvířat se zvířaty, tramvajím jedoucím v obou směrech a vozidlům jedoucím ve vyhrazeném jízdním pruhu, pro něž je tento jízdní pruh vyhrazen.“§ 22 odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb.

„Nevyplývá-li přednost v jízdě z ustanovení odstavce 1, musí dát řidič přednost v  jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím zprava nebo organizované skupině chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty přicházejícím zprava.“

A zde je ještě jednou ta dopravní situace:


Takže které vozidlo pojede podle vás jako první? A, B nebo C? A hlavně proč? Své odpovědi napište do diskuse, dostanu se následně k řešení. Připomínám znovu, že se jedná o křižovatku nerozlišenou dopravními značkami upravujícími přednost. A jede rovně, B odbočuje vpravo a C odbočuje vlevo.

21.11.2012 9:20| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist