dopravni-situace-c-8-znate-jeji-reseni-352x198.jpg

Dopravní situace č. 8 – znáte její řešení?

poradna

Procvičte si závity a najděte správné řešení další komplikované dopravní situace. Tentokrát se trochu střetává zdravý rozum se zákonem. Jako obvykle...

Diskuze

18 komentářů

  Anndy

  Tak podla mna je problem, ze zaparkovane auta stoja- parkuju v krizovatke. Min. 3m, ci kolko metrov ba malo byt miesto kam by sa v skutocnosti mohlo vozidlo B vyhnut.
  V praxi si myslim, ze legislativne spravne riesenie by bolo, ze vodic A sa vzda svojej prednosti. Toto myslim moze uplne legalne spravit.
  Predpokladam ale, ze to nie je spravna odpoved, ktoru cakate. Avsak si myslim (bohuzial som uz pozabudol na niektore casti vyhlasky), ze toto riesenie je legalne a vyhovie litere zakona.
  Este mi napada, ze vozidlo B by mohlo cuvnut, az do miesta kde nema pred sebou prekazku. Ale v praxi je to menej bezpecne.

  Nejede náhodou B po horní příčce toho T??

  Fofrem opraveno 🙂

  PM

  Když se nedá projet křižovatkou standardně, nastupuje couvání toho, pro kterého je daný manévr méně složitý. A to bude řidič přijíždějící zprava.

  mára

  No, logicky bych ho pustil, bejt A, protože prostě nemá šanci mě vidět. Ale štvalo by mě, kdyby tam takhle jela celá řada dementů, což se často stává třeba při objíždění. Oni se prostě pověsi na auto před sebou a nedojde jim, že by protijedoucím měli dát přednost.

  Ale podle zákona to asi bude tak, že B bude muset couvat až dozadu, aby pustil toho, komu má dát přednost, pokud se jí nebude A chtít vzdát.

  ppppp

  Vidím to stejně a lze to v podstatě jednoduše vyřešit. Horší bude určit viníka, když se tam scuknou 2 dementi/ky. Ani A by neměl dle zákona vjet do křižovatky, když ji nemůže opustit. V praxi pojedou ještě těsně za nimi A2, B2 … a společnými silami křižovatku totálně ucpou tak, že se nikdo nebude moci pohnout ani tam ani zpátky.

  mára

  A vždycky to vyřeší ten, kdo bude nejvíc troubit a nadávat 😀

  Hrosan

  Domnívám se, že jednoznačně má ze zákona povinnost dát přednost zprava červené vozidlo, ale ve smyslu základního pravidla motorismu \“přežít a dojet\“ dá v souladu se zdravým selským rozumem červenému autu přednost modré auto, protože je pro něj snazší a bezpečnější toto provést i za cenu nenaplnění práva daného zákonem (jako ve spoustě obdobných situací v životě, ostatně).

  SP

  To je v některých čtvrtích dost častá situace, předpokládám, že pokud mají řidiči špetku rozumu, A se vzdá přednosti… Každopádně pokud B mohl vidět A blížící se zprava, mohl počkat za zaparkovanými auty (následné couvání se mi zdá jako zbytečné pro oba řidiče)

  Tomáš Beran

  Formálně podle pravidel B musí dát přednost, takže to pro něho znamená povinnost couvnout tak, aby A mohl projet. Toto řešení není nicméně příliš praktické, takže pokud A pustí B, bude to jednodušší, ale při srážce by viníkem byl B.

  ivobenes

  Celou tu podělanou situaci zavinili řidiči, kteří bezohledně zaparkovali svá bílá vozidla a nenechali předepsaný odstup 5m od hranice křižovatky. Teď z toho jsou všichni řidiči křižující křižovatkou úplně na prášky a nechtěl bych slyšet ty nadávky.
  PS: Vyhrál jsem alespoň MASERATI? 🙂

  ivobenes

  Ještě bych měl přidat to řešení:
  Jediným správným řešením je odtah zaparkovaných aut.

  SP

  Myslím že jsou místa, kde k takové situaci může dojít i bez zaparkovaných aut… vilová čtvrť, všude přednosti z prava a úzké silnice a stači blondýna ve volvu XC 90 jedoucí prostředkem silnice a stejně je snažší jí pustit, i když mi jede z leva…

  P.Pěnkava

  Já mám dojem, že vozidlo nesmí odbočit doleva, jelikož má před křižovatkou přikázaný směr jízdy a to rovně.

  AleTic

  Tak nějak si ještě pamatuju kdysi z autoškoly, že pokud řidič nemůže křižovatkou bezpečně projet, tak do ní nemá ani vjíždět. Tím pádem A ještě kousek popostrčí šňupák dopředu, zjistí že to nemá jak projet a nechá projet B a pak dokončí svůj manévr.

  AleTic

  To nejde, to jsou auta strážníků MěP na svačině v bufetu \“Na Růžku\“ (ten na tom rohu křižovatky ale není vyznačen).

  ivobenes

  …ale pořád platí, že B má přednost zprava.
  Umíte si představit, že vjedete do křižovatky, někdo vám nedá přednost a napakuje do vašeho miláčka a příslušník VB to završí prohlášením, že za to můžete vy, neboť jste vjel do křižovatky i když jste mohl tušit, že jí nelze bezpečně projet.
  Musel bych toho hodně vypít, abych to dokázal strávit 🙂

  No nic, pane Judr. dejte nám rozřešení, nebo si ulámem hlavy, pěkně prosím.

  Mno, to neni prikazany smer jizdy, ze ano 🙂

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist