Dopravní situace č. 16 – znáte její řešení?

Platí právo silnějšího (a většího), tedy pokud proti sobě postavíme automobil a autobus - anebo má řidič MHD povinnost dát přednost?

Dnešní dopravní situace se bude týkat vztahu řidiče autobusu, který vyjíždí ze zástavky do průběžného pruhu, navíc na komunikaci, která má čtyři pruhy.


Dva pruhy každým směrem. Na níže popsanou situaci se tedy dívejme optikou řidiče autobusu (A), který vyjíždí ze zástavky, dává znamení o změně směru jízdy a přitom nejen vjíždí do pravého průběžného pruhu, ale rovnou se „rve“ do levého jízdního pruhu (je to „kloubový“ autobus městské hromadné přepravy, jehož zastávka je umístěna kousek před křižovatkou, na které odbočuje doleva, a proto se potřebuje dostat ze zastávky přímo do levého odbočovacího pruhu).

V tomto pruhu ale jede k semaforu již jiný řidič osobního vozidla (B) a dojde ke srážce s tímto vozidlem. Čí bude vina na nehodě? Řidiče osobního vozidla, protože neumožnil řidiči autobusu vyjet ze zastávky nebo řidiče autobusu, který porušil povinnost neomezit a neohrozit při přejíždění z pruhu do pruhu?

30.12.2013 4:45| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist