Dopravní situace č. 13 – znáte její řešení?

Podívejme se na situaci typickou pro jakékoli město, kde se na semaforu setká cyklista s motoristou. Kdo bude mít přednost?

Dnes se podíváme na určitou variantu dopravní situace z posledního případu, resp. na případy křížení drah vozidel, která jedou stejným směrem.

Dopravní situace vypadá takto:

Máme křižovatku typu „T“ rozlišenou semafory. Na horní příčce „T“ stojí na červenou cyklista „A“ a řidič osobního auta „B“. Pro snazší posouzení předpokládejme, že cyklista přijel na semafor jako první a řidič auta přijel až po něm. Fakticky stojí tak, že cyklista stojí u kraje a řidič vozidla vedle něho.

Cyklista „A“ hodlá projet křižovatku rovně, ovšem řidič auta „B“ chce odbočit. Rozsvítí se zelená a oba vyrazí. Řidič chce odbočit, ale má tam cyklistu. Kdo má přednost? Musí cyklista pustit napřed všechna odbočující auta a zastavit na hranici křižovatky a až pak projet nebo musí řidič „dát přednost“ cyklistovi a odbočit, až cyklista projede?

JUDr. Tomáš Beran

16.7.2013 5:00| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist