dopravni-situace-c-11-znate-jeji-reseni-352x198.jpg

Dopravní situace č. 11 – znáte její řešení?

poradna

Zdánlivě jednoduchá křižovatka s hlavní silnicí. Jak to ale bude s předností, pokud do křižovatky z vedlejší ulice vjíždí tramvaj?

Diskuze

21 komentářů

  k.ik

  1. pojede auto, obráceně pak šalina

  Steve

  V případě na obrázku má přednost vozidlo, tramvaj vjíždí z vedlejší. Pokud by tramvaj odbočovala z hlavní tak by měla přednost ona.

  joseph

  No, podle pražskejch tramvajáků má přednost vždycky tramvaj, ať jede třeba z nejvedlejšejší ulice. Neplatí ovšem, pokud přijíždí cyklista. Tan má přednost nad tramvají. Nebo si to teda ten cyklista myslí.

  Sova

  V případě na obrázku má přednost auto, tramvaj vjíždí z vedlejší ulice.

  Pokud by jela opačně, tak je také na hlavní a křižuje dráhu autu, které ji musí dát přednost.

  VaclavC

  Ano, ale při tom odbočování doprava musí tramvaj blikat, aby měla přednost. Alespoň myslím.

  Sova

  Vzhledem k tomu, že se v otázce píše, že tramvaj odbočuje doprava, tak předpokládám že u toho bude blikat.

  A pokud byste jel vedle ní, ona neblikala, ale vidíte, že koleje zahýbají pouze doprava, dovolil byste si jet s přehledem bez přibrzdění rovně?

  Jarda

  Tak přednost bude mít asi tramvaj, protože je vetší, těžší a silnější…
  Sranda…
  Přednost bude mít auto. Tramvaj jede z vedlejší a dává přednost na hlavní, koleje nekoleje.

  VaclavC

  To bych si sice nedovolil, ale de iure bych byl v právu. Asi jako chodec na přechodu ;-).

  gumid

  se jedná z hlediska tramvaje o odbočování. V tomto okamžiku musí tramvaj dávat znamení o změně směru jízdy – což z obrázku neplyne a to mě u p. Berana dost překvapuje. Dále jediný okamžik, kdy má tramvaj přednost je ten, kdy křižuje cestu souběžně jedoucímu vozidlu, což se zde neděje. Pokud není instalován semafor či dopravu neřídí policista, o čemž se článek nezmiňuje, pak tramvaj musí dát přednost vozidlu jedoucímu po hlavní silnici.

  gumid

  Při opětovném shlédnutí situace jsem si uvědomil, že u značky hlavní silnice chybí dodatková tabulka, kamže ta hlavní vlastně vede, a u tramvaje chybí dopravní značka dej přednost, či stůj… Sice je popsáno, že hlavní je ve směru jízdy auta a tramvaj přijíždí z vedlejší, ale celá ta situace je v podstatě prakticky nereálná.

  ospalec

  můžete mi říct, v čem je situace nereálná? Já takovou (OK – téměř stejnou) křižovatku znám – kdo zná konečnou ve Štefánikově čtvrti v Brně, tak mi doufám dá za pravdu…

  S.

  třeba zde: http://goo.gl/maps/E0k30

  Kuba

  Auto má vždy přednost

  Kuba

  Tedy zapoměl jsem dodat že podle pravidel, v reálu to 100% vždy tak není

  JiH

  To ze koleje nevedou primo, neuvidite, protoze tam stoji/jede ta tramvaj 🙂

  JiH

  omyl, situace naprosto realna, napr.Pha krizovatka Vypich smer z centra, odbocka z/do tocny 🙂 tam mate dokonce obe testovane situace casto najednou…

  Sova

  U té točny není křižovatka označena značkami. Docela by mě zajímalo, jestli zde bude mít tramvaj přednost zprava, nebo jestli se to bere tak, že vjíždí z území mimo pozemní komunikace a pak by ji mělo auto.

  Milan

  Jak již uvedla většina, auto má přednost. Ve druhém případě má přednost tramvaj.
  Některá zdůvodnění jsou úsměvná…

  to nikdo nevidí obrázek?

  Na obrázku je tramvaj už dávno přes cestu tomu autu, které teprve ke křižovatce přijíždí. Tady už se tedy nejedná o přednost, ale o povinnost řidiče je tak, aby dokázal v případě nutnosti zastavit.

  Ta tramvaj nejspíš nezačne couvat jenom proto, že se k ní po hlavní blíží auto, které nejspíš před tím neviděla (jinak by mu dala přednost).

  gumid

  nereálnost situace spočívá v tom, co jsem popisoval výše. Tedy v tom, že ke značce hlavní silnice není připojena dodatková tabulka a vedlejší silnice není označena.

  Modré auto

  Jednoduchá situace. Vzhledem k tomu, že auto nejede po pravé ani levé straně tramvaje, pojede první. V dalším případě pojede první tramvaj.

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist