autoweb.cz > Pojištění off-roadu
Pojištění off-roadu
Stále více lidí se snaží stále častěji utíkat z hektického shonu městského života do panenského klidu nedotčené přírody. Někteří spojují příjemné s užitečným a do zapomenutých koutů světa se vydávají se svými off-roady. Jakákoliv podobná expedice je určitě zážitkem, který by si nikdo nechtěl kazit nepříjemností v podobě převráceného auta spadlého do lesního potoku. Jenže i to se stává.
Lze se proti neočekávaným pastem přírody pojistit?
Odpovídá Richard Kapsa z České pojišťovny: „Pokud máte uzavřeno havarijní pojištění, které má platnost po území Evropy a stane se to například v Rumunsku, pak v případě, že se vozidlo pohybovalo v terénu, pro který bylo konstrukčně určeno, tzn., pokud je to vůz s pohonem všech kol, má velkou průchodnost terénem, jako v případě lesníků, kteří tedy logicky svůj vůz využívají i v lese, lze nápravu takové škody čerpat z havarijního pojištění.“
Co povinné ručení?
„Povinné ručení je nastaveno tak, že se z něj hradí veškeré škody způsobené provozem motorového vozidla, tudíž i škody, které jsou způsobeny provozem off-roadu mimo cesty (škoda na plotě přilehlém u silnice atd.), nicméně je třeba upozornit, že povinné ručení tak, jak ho známe u nás, platí pouze v zemích, které jsou vypsány na zadní straně zelené karty, tedy prakticky ve všech zemích Evropy s několika výjimkami.“Pokud tedy hodláte svůj off-road provětrat poněkud dále, musíte si při vstupu do země, tedy na hranicích nebo v přístavu ještě před vyjetím do zarostlé zeleně vyřídit místní povinné ručení.“
Jak je to s pojištěním posádky auta při karambolu v terénu?
„Pokud se jedná o sportovní akce, ať už organizované nebo ne, je třeba mít připlaceno za speciální připojištění. Pokud se jedná o běžnou jízdu, např. jak jsem již vzpomínal – lesník jede off-roadem pro dřevo, vozidlo se mu překlopí a způsobí si při tom nějaký úraz a ve své havarijní pojistce, případně v povinném ručení má zahrnuto i „pojištění sedadel“, dostane standardní odškodnění.“
Petr Horák