Navigace

Satelitní navigace je velmi užitečná pomůcka, mnozí řidiči si ale nepřipouštějí možné nebezpečí.

Satelitní navigace je stále častěji součástí standardní výbavy aut a ani individuální dokoupení navigačního přístroje není ničím, co by mělo ohrozit rodinný rozpočet. V některých případech se ale z užitečného pomocníka může stát pro řidiče nebezpečná překážka.

Jak zjistila britská agentura Privilege, každý desátý řidič zadává cíl své cesty až v momentě, kdy autem jede a nikoli před vyjetím. Plná polovina z nich pak přiznává, že se při tom věnuje řízení jen velmi málo. Každý osmý řidič pak připouští, že se na cestu do neznámých míst vůbec nepřipravuje a spoléhá pouze na navigaci v autě.

V průměru se odhaduje, že řidič obsluhující navigaci se řízení nevěnuje až 10 sekund v kuse, což při rychlosti 90 km/h v hodině znamená ujetou vzdálenost v délce dvou fotbalových hřišť. Daleko častěji si řidiči troufnou za jízdy obsluhovat navigaci než číst v mapě. V některých ohledech je tedy přece jen stará dobrá mapa bezpečnější než vymoženosti techniky.

Petr Horák

29.3.2006 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist