Lepení fólií

Nejrůznější fólie na polepení interiéru jsou již běžné. Ale co si takhle polepit karoserii auta?

Hlavně ti, co se zabývají tuningem, znají nejrůznější fólie na polepení částí interiéru. Věděli jste ale, že si můžete nechat polepit i karoserii auta? Jaká fólie se na to vlastně používá, vysvětluje Pavel Kudláček z Glass Garantu: „Fólie má tloušťku od 100 do 250 mikronů a je dost odolná. Výrobce fólií dává 5 až 10 let záruku na barevnost a přilnavost materiálu, používají se velmi kvalitní lepidla, takže není problém s autem běžně jezdit do myčky. Fólie díky své pružnosti vydrží dokonce více než lak, takže jí nehrozí poškození od kamínků nebo soli.“

Kompletní polepení auta trvá dva až čtyři dny, podle velikosti a složitosti tvaru karoserie se cena pohybuje od 15 do 30 000 Kč, to je zase odvislé od ceny zvoleného materiálu a že je z čeho vybírat. „Nové fólie imitují ušlechtilé materiály, například známý karbon, přičemž sktuktura se velmi podobá originálu, ale cena je nesrovnatelně nižší. Další materiály jsou například kov, dřevo, broušený hliník, kůže, dvojité metalízy, u nichž vidíte z jednoho pohledu červenou barvu a z druhého zelenou,“ upřesňuje Pavel Kudláček.

V čem se nové fólie na polepování auta liší od těch známých do interiérů, je i jejich šířka. Není totiž problém polepit jakoukoli část auta a nebudete muset fólii nikde nastavovat. Asi vás také napadne, jestli se taková fólie pak dá z auta sundat, aniž by byl poškozen původní lak.

Slovo má opět Pavel Kudláček: „Bylo by samozřejmě nesmyslné nalepit fólii, kterou by nešlo sundat nebo poškodila podklad. Fólie lze demontovat, ale práci by měla provést firma, která má zkušenosti a speciální prostředky, které fólii zjemní a umožní demontáž. Pokud někdo fólii strhne sám, na podkladu zůstane lepidlo, kterého se již nezbaví. Obecně je tedy demontáž možná, přičemž lak zůstane ve stejném stavu jako před montáží,“ uzavírá Pavel Kudláček.

Petr Horák

11.4.2006 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist