Domácí pes vypouští víc emisí než SUV!

Chcete pomoci planetě? Zbavte se svého psa a kupte si pořádné osmiválcové SUV. Má o polovinu menší dopad na životní prostředí (a nemusíte ho venčit).

Asi už jste všude možně slyšeli řeči o tom, jak jsou SUV zlá a špatná a jak likvidují životní prostředí jako sarančata úrodu. Podle studie univerzity Victoria na Novém Zélandu je ale pro přírodu mnohem horší, když vlastníte psa. Ten totiž svou existencí vyprodukuje víc emisí než velký off-road nebo SUV.

DOPORUČUJEME: Měření spotřeby – hybridy vs. zbytek světa

Ano, je to další z těch studií, které vznikaly zřejmě jenom proto, aby splnily nějaký účel. Ať už jde o cyklostezky v Praze nebo emise psů, vždycky dokážete vytvořit statistiku, kterou si zfalšujete tak, aby vyšla podle vaší potřeby. Studie tak měří, kolik půdy je potřeba, abyste uživili psa a SUV.Průměrný pes střední velikosti prý ročně spotřebuje potravu, která potřebuje ke svému vypěstování asi 8380 čtverečních metrů. V porovnání s  ním ale například off-road Toyota Land Cruiser 4.6 V8, který najede 10 000 km za rok, spotřebuje energii 55,1 gigajoulu. To reprezentuje půdu o  rozloze 4450 čtverečních metrů.

To se prý dá převést i na emise CO2, takže osmiválcové SUV je vlastně dvakrát ekologičtější než pes. Studie ale nezahrnuje, jakou energii spotřebuje výroba a servis auta, pouze jeho provoz na určitou vzdálenost ročně.

Autoři studie Robert a Brenda Valeovi na toto téma vydali knihu „Time to eat the dog?“, tedy volně přeloženo „Je na čase sníst svého psa?“

14.8.2012 8:30| autor: Dalibor Žák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist