Dohoda Saabu s Číňany je pod stolem

Dohoda s Hawtai Motor neplatí, ztroskotala na čínské straně. Obnovení výroby se odkládá a Švédové jsou znovu na začátku. Bez peněz.

Minulý týden představitelé Saabu slavili. Sehnali sto padesát milionů eur, které automobilka zoufale potřebuje. Výměnou za 29,9 procenta podílu ve Spykeru (vlastník značky Saab) je měla poslat čínská automobilka Hawtai Motor. Jenže Švédové pochybovali o tom, že protistrana vůbec může závazky splnit, a čínská vláda vyjádřila oficiální cestou stejný názor. Hawtai má zákaz a Saabu opět zbývá jediná možnost: domluvit se s ruským podnikatelem Vladimirem Antonovem.

Dohoda se nezdála ani švédské vládě, ale definitivně vystavil transkontinentálnímu spojení červenou až verdikt čínských úřadů. Ty mají v podobných případech poslední slovo. Jak bylo řečeno minule (viz související), zamítnutí žádosti Hawtai je v souladu s dlouhodobou politikou čínské vlády.Spyker současně s dohodou s Hawtai oznámil i další úspěch. Automobilka sehnala úvěr na okamžité obnovení výroby v Trollhättanu od jednoho ze svých akcionářů, Gemini Investment Fund. Jenže vedení – snad moudře – rozhodlo nechat linky stát. Rezervy by se bez systémové změny rychle vyčerpaly.

Na stole tak znovu zůstala jediná možnost. Vladimir Antonov už několikrát jasně deklaroval, že má zájem o vstup do Saabu, a sama automobilka dávno přestala jeho snahám odporovat. Antonov má potřebné peníze. Jenže jeho osoba vadí evropské investiční bance, která je jedním z největších věřitelů Saabu. Rus proto jedná se švédskou vládou i samotnou bankou.

autoweb.cz

13.5.2011 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist