Dočkáme se zrušení „padesátky“?

Primátor Prahy Pavel Bém se chce zasadit o zrušení nových omezení na 50 km/h.

Nespokojenost řidičů a vytrvalost iniciativy Ovce.eu přiměla politiky přemýšlet. Primátor Prahy Pavel Bém chce zrušit omezení na 50 km/h na většině míst, kde dříve platila převážně sedmdesátka.

Podle Béma se nepodařilo prokázat, že by mělo snížení rychlosti vliv na snížení hluku, což bylo právě důvodem těchto omezení. Magistrát ho přijal jako „účinnější“ a rychlejší řešení, než výstavbu protihlukových stěn nebo výměnu povrchu vozovky.

Bém je rovněž přesvědčen, že snížením rychlosti na 50 km/h se výrazně snížila plynulost dopravy v době mimo špičku a zároveň věří, že to přispělo ke zvýšení emisí. Podle Béma je velmi vysoce pravděpodobné, že na některých místech omezení skutečně zmizí.

Se svou verzí přišla i policie, která i po snížení rychlosti na 50 km/h nezaznamenala pokles nehodovosti nebo tvorby kolon.

Iniciativa Ovce.eu, která pořádá tuto sobotu další protestní jízdu proti šikaně motoristů, vnímá vyjádření Pavla Béma jako snahu o žehlení vlastní pověsti. Jako primátor je prý přímo zodpovědný nejen za zavedení omezení na 50 km/h na nesmyslných místech, ale zároveň za rostoucí šikanu řidičů v Praze.

Iniciativa Ovce.eu, která se zasazuje o zrušení „pražské padesátky“, se podle slov jejích představitelů „nechce stát součástí neprůhledné a populistické politiky Pavla Béma a stejně tak se nechce nechat zneužívat v rámci předvolebního boje“.

„Naše iniciativa se nebrání konstruktivnímu dialogu na státní i komunální úrovni. Ve spolupráci s náměstkem primátora, Ing. Pavlem Klegou, který nás sám – jako zástupce motoristů – kontaktoval, se od poloviny února připravoval návrat na některých úsecích do původního stavu. Především se jednalo o úsek u letiště a část Strakonické. V těchto lokalitách nemělo omezení rychlosti vzhledem k absenci jakýchkoliv obytných budov smysl. Pan Klega se s největší pravděpodobností zúčastní také našeho happeningu tuto sobotu“, řekl Jan Schermer z iniciativy Ovce.eu.

autoweb.cz

17.3.2010 9:00
Více o tématu: Pavel BémPrahaprimátor

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist