Dobíjecí Prius je prý o 27 % úspornější než diesel

Aspoň to tedy tvrdí automobilka Toyota, která chce přesvědčit majitele dieselů od zažité skutečnosti, že se Prius proti úspornému naftovému autu nevyplatí.

Ačkoli se u nás ještě síť dobíjecích stanic pro elektromobily teprve začíná budovat, lze považovat nákup plug-in hybridu jako dobrý tah do budoucna. Toyota Prius Plug-in totiž funguje normálně jako každý jiný Prius – je to hybrid, který jezdí na elektřinu, ale v případě potřeby připojí spalovací motor. Jen s tím rozdílem, že plug-in verze vydrží jet na elektřinu déle a rychleji (až do 100 km/h).

Přesto se těžko přesvědčuje zákazník, který jezdí úsporným dieselem se spotřebou kolem 4 litrů na 100 km, což je ekvivalent slibované spotřeby obyčejného Priusu. Toyota se tak rozhodla pro poměrně riskantní krok – zapůjčila 20 dobíjecích Priusů „soukromníkům“ v Londýně, aby ho otestovali v běžném každodenním provozu.Výsledky testu se tak vztahují prakticky jen na ta auta, která se pohybují ve městě a v blízkém okolí, nikoli mimo město. Z testu například vyplynulo, že 22 % řidičů dokázalo urazit pouze na elektřinu dále než slibovaných 20 km. Průměrně „pokusní králíci“ urazili 11,7 km průměrnou rychlostí jen 28,5 km/h. Priusy pak pouze na elektřinu jezdily přibližně třetinu doby, co byly provozovány.Podle Toyoty je tak reálná spotřeba dobíjecího Priusu ve městě o 27 % lepší než srovnatelného dieselového auta. Bohužel Toyota ale neuvádí, co se myslí „srovnatelným dieselovým autem„.

Toyota dále tvrdí, že je plug-in hybrid Prius ideálním autem pro evropského zákazníka, protože prý Evropané dojíždí do práce jen průměrně 13,2 km a dvě třetiny z nich dojíždí méně než 20 km. Asi nejsme průměrní Evropané…

autoweb.cz

27.7.2011 7:40

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist