Dnes auto u velkého obchodníka nekoupíte

Dnes se poprvé podle nové legislativy zavřely brány větších provozoven. Sváteční den byl přitom pro mnohé jednou z mála příležitostí, jak v klidu koupit třeba ojetý automobil.

Pro rohlíky do malé večerky a pro ojeté auto k malému prodejci nebo koupě přes inzerát, taková je realita dnešního dne. Nové nařízení o uzavření provozoven s plochou nad 200 m2 tak brání ve svobodné volbě, kde utratit své peníze. Motoristé hledající ojetý vůz, sice mohou vybírat třeba přes inzerát, zde ale nedostanou takové záruky a servis jako u velkého prodejce.

Přitom právě sváteční dny byly pro mnoho řidičů příležitostí k nákupu ojetého vozu. Zatímco v týdnu pracují a o víkendech se věnují rodinám, takové mimořádné volno se stávalo v minulosti cennou příležitostí. Ostatně početných zájemců o ojetiny jsme si v dřívějších svátečních dnech všimli, při každé návštěvě autobazaru.

Jenže dnes musejí mít všichni obchodníci s plochou nad 200 m2 zavřeno, což se dotkne daleko většího množství lidí, než se může zdát. „Na jedenadvaceti pobočkách v celé České republice v tomto období prodáváme zhruba 120 aut denně, ve volných dnech pak až o třetinu více. Průměrná cena vozu je nyní 180 000 korun, hrozí tedy, že neprodáme vozy v hodnotě zhruba 21 milionů korun. Kvůli tomu přijdou o další peníze na provizích zaměstnanci, úvěrové firmy, pojišťovny a dodavatelé občerstvení, autokosmetiky, prvků povinné výbavy a dalšího zboží, které do vozů dáváme, nebo které používáme k jejich čištění a přípravě před předáním novému majitel,“ vysvětluje Karolína Topolová, generální ředitelka skupiny AAA AUTO.


A dodává: „Nový zákon dopadne zejména na spotřebitele. Nákup automobilu je po koupi nemovitosti většinou druhou nejnákladnější investicí v lidském životě. Na výběr vozu a jeho důkladnou prohlídku a vyzkoušení je zapotřebí dostatek času. Proto jsou u nás nejsilnějšími prodejními dny víkendy a státní svátky, kdy je možné koupit vůz beze spěchu. O využití svého volného času by měli rozhodovat sami lidé, stát by jim neměl diktovat, co mají dělat, když mají volno.“

Zájemcům o vůz nezbývá nic jiného, než dnešní den věnovat alespoň základnímu výběru, třeba pomocí internetu a smířit se s faktem, že část víkendu musejí obětovat jeho nákupu. Jak se jim takové trávení víkendu líbilo, mohou ukázat až ve volbách. „V Praze, Brně, Ostravě a Plzni budeme mít otevřeno již v sobotu od 0:00. Chceme tak zákazníkům vynahradit čas na výběr a vyzkoušení vozu, o který kvůli novému zákonu přijdou v pátek,“ vysvětluje tento nevšední krok generální ředitelka AAA AUTO.

Zákon omezující prodej ale může mít neblahý vliv i na zaměstnanost. Pokud by se totiž počet dní s povinnou „zavíračkou“ navyšoval, někteří obchodníci mohou sáhnout k redukci počtů zaměstnanců. Ostatně takové hlasy se už ozývají.

28.10.2016 2:30| autor: Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist