Dlouhodobý test Audi A4: jdeme do finále

S ojetým Audi A4 jsme ujeli 10 000 kilometrů bez poruch. Jak na nás vůz zapůsobil a jak moc jsme vnímali vysoký kilometrový proběh, jehož zásluhou dostal příznivou cenu 330 000 Kč?

Když jsme před několika měsíci na prodejní ploše pražské pobočky AAA AUTO vybrali k dlouhodobému testu Audi A4 z roku 2010 se 185 000 ujetými kilometry, zajímalo nás, jak si automobil s tak vysokým nájezdem povede a zda pocítíme jeho opotřebení. Příslušnost k prémiové značce je totiž pro nejednoho motoristu lákavá a prodejní cena 330 000 korun také. Jenže není investice do takového vozu past?

Nyní má „á-čtyřka“ za sebou už 195 000 kilometrů a je o pár měsíců starší. Přesto nás nenechala nikde u krajnice a po celou dobu testu funguvala na jedničku. A co víc, vysoký kilometrový proběh jsme vůbec nevnímali. Žádné pazvuky v interiéru, žádné vůle na podvozku, prostě nic, co by ukazovalo na fakt, že se vozidlo blíží k hranici 200 000 ujetých kilometrů.

Stále dobrou kondici vykazují i části běžně podléhající opotřebení, jako jsou tlumiče pérování nebo dvouhmotový setrvačník. Turbodiesel 2.0 TDI/105 kW se vstřikováním common rail pracoval po celou dobu testu na výbornou a s rozumnou spotřebou. Jen nás štval Start-Stop systém, který neustálým vypínáním motoru při stání na křižovatkách, jeho kondici z dlouhodobého hlediska neprospívá. Audi A4 sice má vypínací tlačítko Start-Stop systému, ale člověk někdy zkrátka zapomene.


Bohužel, zatímco v USA si řidiči vynutili přepracování Start-Stopu do podoby, kdy jej stačí pouze jednou vypnout a pokud jej motorista sám nezapne, už zůstane vypnutý, v Evropě se chovají jako ovce a nechají si vnutit kdejaký nesmysl. Jeho přínos v oblasti snížení emisí je navíc při nejmenším námětem k diskuzi. Nakonec je veřejným tajemstvím, že Start-Stop slouží automobilkám k tomu, aby legální cestou obešli měření emisí prováděné v laboratorních podmínkách a nemající s reálným provozem nic společného.

Ale vraťme se zpět k testovanému vozu. Výborně vybavený sedan postrádá snad jen navigaci a kožené čalounění interiéru, jinak nabízí veškerý komfort. Ostatně bohatá výbava vozidel prémiových značek je jedním z důvodů, proč právě po nich řada řidičů pokukuje.

  • obrázek1
  • obrázek2
  • obrázek3

Zobrazit všechny fotografie

Pokud je navíc automobil dobře udržovaný, může vypadat právě jako námi testovaná „á-čtyřka“, tedy bez známek většího opotřebení a v dobrém technickém stavu. Výsledkem je naše celková spokojenost s průběhem testu. Vůz z nabídky AAA AUTO rozhodně nezklamal a dokázal, že i ojetina s vysokým kilometrovým proběhem může být dobrou investicí – pokud má pravidelný servis a údržbu, což je přesně případ testovaného Audi A4.

K testovanému vozu se ještě vrátíme ve dvou článcích, kde si ukážeme, kolik stojí některé náhradní díly a přiblížíme si tak možné náklady na servis.

9.5.2016 5:00| autor: Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist