Děti v sedačkách

Víte, jaké riziko hrozí při nehodě dětem v autě, která nejsou připoutány v dětské sedačce?

Pro děti do 4 let je desetinásobně vyšší riziko, že budou při případné havárii smrtelně zraněny, a to se dokonce týká i velmi malých rychlostí kolem 10 km/h. Už při jízdě padesátkou je v momentě nárazu nepřipoutané dítě vymrštěno vpřed s přetížením 30 až 60 G. V případě, že je dítě usazeno do správné sedačky, jsou rizika zmírněna na 10%.

V autě by se ale neměly poutat do sedaček jen malé děti, doporučuje se sedačku v různých provedeních používat až do 11 let nebo výšky dítěte 150 cm. Více jak polovina řidičů ale přestává děti poutat do sedačky okolo 6 let a každý desátý řidič dokonce už ve třech letech.

Česká legislativa nařizuje použití dětských sedaček jen na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla, na běžných silnicích a ve městech ne. Proč? To vědí jen zákonodárci. Jestli máte jen trochu rozumu, budete dětské sedačky používat tak, aby to bylo bezpečné pro vaše děti a ne jen proto, abyste dodržely zákon platící u nás.

Petr Horák

25.8.2005 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist