Děti na kolech a koloběžkách, mohou, musí či nesmí jezdit na chodníku?

Dospělého člověka jedoucího na kole po chodníku klidně ať smete hurikán. Nemá tam co dělat, ať už je to kurýr nebo "sportovec" nacpaný do přiléhavého trikotu, ale co děti? JUDr. Beran vysvětluje.

Dnes bych se rád podrobněji podíval na sadu otázek, které jsem dostal od jednoho čtenáře a které se týkaly toho, jaká pravidla se vztahují na děti, pokud jedou na kole nebo na koloběžce, a to zejména na chodníku.

Nejprve několik základních pravidel:
– i cyklista nebo jezdec na koloběžce/elektrické koloběžce je řidič, protože řídí vozidlo
– kolo nebo koloběžka jsou vozidly, jakkoli pouze nemotorovými
– na cyklistu a jezdce na koloběžce se tedy vztahují jednotlivé povinnosti řidiče
– koloběžka je v pravidlech silničního povozu postavena na úroveň jízdního kola a považuje se proto za jízdní kolo se všemi z toho plynoucími důsledky.

Co se užívání chodníku týče, tak pravidla silničního provozu stanoví následující: „Jiní účastníci provozu na pozemních komunikacích než chodci nesmějí chodníku nebo stezky pro chodce užívat, pokud není v tomto zákoně stanoveno jinak.“

Z toho lze dovodit, že nikdo nesmí jezdit po chodníku na kole nebo na koloběžce, tj. ani děti. Tento závěr má ovšem dvě „ale“.

Za prvé, osoby mladší 15ti let nemají odpovědnost za přestupky, takže i kdybychom dospěli k závěru, že po chodníku na kole nebo na koloběžce jezdit nesmí, jsou takové děti z pohledu přestupkového práva beztrestné.

Za druhé, ust. §58, odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb. stanoví: „Dítě mladší 10 let smí na silnici, místní komunikaci a veřejně přístupné účelové komunikaci jet na jízdním kole jen pod dohledem osoby starší 15 let; to neplatí pro jízdu na chodníku, cyklistické stezce a v obytné a pěší zóně.“

Zvýrazněná část textu jakoby implikovala, že děti mladší 10ti let po chodníku jezdit smí, ovšem na nic konkrétního neodkazuje, tj. neodkazuje na jiné ustanovení, které by to v duchu výše uvedené citace dovolovalo.

Asi bych se tedy formálně-právně přiklonil k závěru, že „nesmí“, ale že je to z materiálního hlediska stejně jedno, protože jsou děti beztrestné, takže fakticky jezdí a jezdit budou.

30.8.2017 6:18| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist