Deset rad, jak se chovat při povodních

Současná situace okolo povodní v naší zemi si vyžaduje opatrný přístup i při provozu na pozemních komunikacích. Nabízíme pár pravidel, kterými se řídit.

Přeparkujte do bezpečí
Auto je majetek nemalé hodnoty, do kterého většina z nás investovala spoustu peněz. Proto je pochopitelné jeho uchování v bezpečí. Pokud hrozí bezprostřední ohrožení povodněmi, přeparkujte své vozidlo na bezpečnější, výše položené místo, kde máte jistotu, že nepodlehne vandalismu. Pokud máte zkušenost, že vás povodně zasáhnou, učiňte tak co nejdříve – dříve, než budou místní komunikace uzavřené. Potom už se jen těžko někam dostanete, a až se přivalí voda, auto vám bude stejně k ničemu. Alespoň jej zachraňte.

Pokud schováváte v garáži cennější artikl, např. sportovní auto, veterán nebo motorku, které nechcete nechat jen tak postávat na parkovišti před supermarketem, zvažte pronajmutí soukromých prostor. Pokud nemáte vhodné a ochotné známé, garážové stání, ať už kryté, nebo venkovní hlídané, poskytne autům dočasné útočiště. Pravděpodobně přeplatíte pronájem o delší než skutečně nutnou dobu, ale záchrana cenností se vyplatí. Pokud nevíte, kam s motorkou, zvažte pronajmutí osobního skladu, ve kterých lze zpravidla uchovávat i motocykly.

Neparkujte na nevhodných místech
Přeparkujte i takové vozidlo, kterému sice nehrozí bezprostřední zasažení povodněmi, ale mohlo by být snadno poškozeno padajícími větvemi a stromy. Samozřejmostí je také postavení vozidla tak, aby nepřekáželo bezpečnostním složkám. Pokud si nejste jisti, zda by taková situace mohla nastat, pro jistotu zanechte za oknem telefonní kontakt. Usnadníte tak bezpečnostním složkám řešení krizových situací.Připravte auto na nejhorší
Pokud dojde na nejhorší a nemáte kam auto odklidit, připravte jej alespoň na nejhorší. Vypusťte z něj všechny kapaliny, včetně paliva uvnitř nádrže. Odpojte také baterii a přeneste ji na bezpečné místo. Přestože při záplavách příroda utrpí, alespoň ji trochu více uchráníte před znečištěním látkami, které do ní nepatří. Stejně tak ochráníte auto před větším poškozením.

Vykliďte garáž
Stejné pravidlo platí i pro nebezpečné látky, jako jsou paliva, oleje, maziva, baterie nebo pneumatiky, které jsou uskladněné v garáži. Pokud víte, že vás povodně zasáhnou, vyskladněte i svou garáž. Přednější je samozřejmě záchrana majetku v domácnosti, ale pamatujte, že i v garáži se nachází majetek nemalé hodnoty. Navíc neznečistíte životní prostředí nebezpečnými látkami.

Naplánujte si cestu
Pokud musíte vyrazit na cestu, plánujte dopředu. Sledujte krajské zpravodajství a dopravní situaci. Silnice nebo mosty, které byly ještě před hodinou otevřené, se mohou během chvilky stát neprůjezdnými. Snadno by se vám mohlo stát, že byste nejen nedorazili do cíle, ale mohli byste někde uvíznout na delší dobu.Zásobte se
Pokud se stane, že přijedete k uzavřené silnici, počítejte s tím, že se nemusíte jen tak snadno otočit a vrátit se zpět – ať už proto, že nebude vhodné místo na otočení, nebo se za vámi vytvoří dlouhá kolona. Z důvodu existence tohoto rizika se raději v autě pořádně zásobte, podobně, jako byste vyrazili v zimě. Teplé a nepromokavé oblečení, deka na ohřátí, něco k snědku, horký čaj v termosce, náhradní palivo a také něco na zábavu při ukrajování dlouhé chvilky, to všechno se může nejen hodit, ale může být kriticky důležité.

Jeďte opatrně
Vyjedete-li na silnice, buďte opatrnější než kdykoli jindy. Dávejte pozor zejména při pohybu po okresních silnicích. Podmáčená půda může lehce způsobit utržení krajnice, za zatáčkou může být nečekaně spadlý strom přes celou silnici. Dbejte zvýšené pozornosti podezřele velkým loužím. I tam, kde to běžně znáte, může být pod hladinou vody schovaná díra větší, než předpokládáte. Ačkoliv vjíždění do louží může být zábava, raději se jim vyhýbejte.

Nebraňte bezpečnostním složkám
Pokud se dostanete do situace, kde se uzavřela část silnice, nebo se odstraňuje nehoda, spadlý strom nebo jiná překážka, snažte se nevytvářet další svým vlastním autem. Zůstaňte stále poblíž auta, abyste s ním mohli kdykoliv pohnout. I když auto odstavíte na zdánlivě bezpečném a odlehlém místě, nikdy nevíte, zda právě tam nebudou muset složky integrovaného záchranného sboru projet.Nevjíždějte do vody
Může se stát, že úřady nebudou mít přesný přehled o situaci, nebo jen nestačí včas zareagovat. Když se dostanete do zaplavených míst, nevjíždějte do vody, i když místo znáte sebedůvěrněji a „přes vodu je to jenom kousek“. Pamatujte, že osobní auto má mizernou brodivost. Hrozí nebezpečí nasátí vody do motoru, a jelikož je voda téměř nestlačitelná, také okamžité a nevratné poškození vnitřností motoru. Dále také proud vody může být silnější, než se na první pohled zdá, a mohl by tak auto snadno odnést.


I když se přes motor převalí voda, není vše ztraceno. Bez servisu to ale nepůjde.

Nevyjíždějte vůbec
Pokud nemusíte nutně cestu vykonat, raději vůbec nevyjíždějte a zůstaňte doma. Ulehčíte už tak komplikovanému provozu na silnicích a záchranné sbory budou mít snazší práci, když jim bude překážet méně aut.

. . . . .

Když voda opadne… nestartujte!
Všechno jednou skončí, i velká voda. Přehnala-li se povodeň přes vaše auto, nestartujte ho. V ideálním případě odvezte na podvalu do autoservisu a tam nechte profesionálně vyčistit, vysušit a opravit.


Velká parkoviště obvykle není v lidských silách přestěhovat nebo zabezpečit.

A pozor i s odstupem času. Na ojetiny.
Velká voda se často přežene přes velká skladovací parkoviště automobilek. Zasažená auta jsou pak sešrotována. To ale neplatí pro vozy soukromých majitelů. Pozor na to, zanedlouho po povodních se v autobazarech objeví, obvykle s velmi zajímavou cenou, auta, která na první pohled vypadají dobře, ale ve skutečnosti si před časem „hrála na ponorku.“ Tady se více než cokoli jiného vyplatí prohlídka před koupí v seriózním servisu.

3.6.2013 10:00| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist