shutterstock_1984226198-352x198.jpg

Jak poskytnout účinnou první pomoc při autonehodě? Držte se těchto kroků

poradna

Podle průzkumu výrobce autolékárniček 43 % řidičů neví, jak správně poskytnout první pomoc při autonehodě. A už vůbec nezmiňujeme, že nemalý počet řidičů nezná obsah lékárničky a neví, jak naložit s jejím obsahem. Proto je tu jednoduchý návod a...

Diskuze

8 komentářů

    mahas

    Zdravím,
    je super, že jsou někde popsány kroky 1 až … Super je to, že jako jeden z prvních kroků je ZAVOLAT ZÁCHRANKU. Pouze bych podotkl, že umělé dýchání se již nedává. Dělá se pouze masáž srdce. Ale jinak ok a doufám, že si to přečte hodně lidí.

    Petula

    Loni jsem byla na akci od Besipu „učme se přežít“ určené pro motorkáře a pří zdravovědě jsme se učili resuscitaci na té panně a to jak masáž srdce tak i umělé dýchání z úst do úst s tím, že je důležitější masáž srdce a pokud jsme na to sami a nejsme trénovaní a nezvládáme obojí, tak máme provádět masáž srdce cca 100 stlačení za minutu, pokud je nás ale víc, pak je lepší to kombinovat cca 30 stlačení a 2 vdechy atd….. Nicméně musím říct, že jsem byla hodně překvapená, jaká síla je potřeba ke stlačení hrudníku dospělého člověka aby byla masáž účinná, resuscitace je dost náročná činnost, ale podle kontrolek na panně jsem to nakonec prováděla dobře 🙂

    PepaSFI

    když pominu že je to recyklace staršího a že to je zas ten debilní klikací betlém, tak je to dost bída. Posloupnost je blbě, v jednom bodě se resuscituje a v dalším teprv vyprošťuje. Umělé dýchání se opravdu vyřadilo, no ale přece to nebudou vyškrtávat z návodu když před pár lety vydělali balík na úplně zbytečných výměnách lékárniček s dýchacím náhubkem. Já myslím že než dělat pochybnou reklamu téhle firmě, bylo by mnohem užitečnější požádat o skutečně relevantní informace nějakého praktika, zdravotníka nebo hasiče.

    Johnnn

    Dávat první pomoc je velice ošemetné. Málokdo bez zkušenosti pozná, zda dotyčný skutečně dýchá nebo ne. Dotyčný musí dýchat hodně, aby bylo pohledově viditelné, že se mu zdvihá hrudník, stejně tak v teplém počasí ani nelze zjistit dech u nosu. Naopak zakloněním hlavy s dobrou vůli pomoci můžeme zraněného buď zabít a nebo z něj udělat kripla, pokud má poškozenou páteř. Pak je to zábavné u soudu…Umělé dýchání se nedává.

    PepaSFI

    v zásadě souhlas, jen tím dýcháním bych se asi vážně nezabýval. Nedávno jsem prodělal školení první pomoci od skutečného profesionála záchranáře a podle jeho názoru je to zbytečné plýtvání silami. Masáž srdce je velice vysilující činnost a málokdo ji zvládne dělat víc než pár minut. Každé přerušení je na škodu a musí se dělat až do příjezdu sanity což může trvat minimálně 10 ale spíš 20 minut. Cituji slova toho záchranáře „pokud za 15 minut přijedeme a nad pacientem budou tři čtyři úplně zplavení, vysílení chlapi, pak má šanci na uzdravení“ A kdyby se u toho mělo ještě účinně dýchat do plic, pak to nezvládne nikdo. Ono to masírování jako vedlejší produkt trochu hýbá i plícema a hlavně je v krvi dost kyslíku na udržení mozku poměrně dlouhou dobu. Jen se ta krev musí do toho mozku dostat.

    Jan

    Dobrý večer, dovolil bych si nesouhlasit s tím, že umělé dýchání se již nedává. Ono se pouze dávat nemusí, protože se často stávalo, že bylo třeba resuscitovat nějakého špinavého člověka a mnoho lidí při představě, že tomuto člověku dávají umělé dýchání radši nepomohlo vůbec. Proto se dávat NEMUSÍ, ale pokud máte resuscitační masku, velmi rapidně resuscitovanému zvednete šanci na přežití.

    Jan

    Dobrý večer. Souhlasím, že masáž srdce (dělaná správně) je velmi fyzicky náročná činnost. Pokud budete sám, je to „zbytečné“ plýtvání silami. Mělo by se dýchat pokud je větší skupina záchranářů. Ono při správné masáži trvá asi dvě minuty, než vzroste šance na přežití asi o 15%, při každém přerušení to jde velmi rychle dolů a pak trvá zase dvě minuty, než se opět zvedne.
    Důležité je snažit se pomoci a nebýt apatický a lhostejný k lidem okolo sebe.
    Děkuji, že nejste 🙂

    eNeN

    Bať. Pamatuju si výrok jednoho zkušeného MUDr.: Lépe několik zlomených žeber než nedostatečná masáž, ta by byla k ničemu.

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist