Dálniční známka 2017 dnes začíná platit. Co všechno musíte vědět?

Dálniční známka 2017 je tu! Od 1. prosince 2017 vešel v platnost dálniční kupón pro rok 2017, je tedy vhodné si připomenout to nejdůležitější, co byste o jeho používání měli vědět.

Pokud se pohybujete autem na dlouhé vzdálenosti, po dálnici je to jistě pohodlnější. Má to ovšem svoje pravidla, třeba nutnost mít nalepený dálniční kupón. Tady je souhrn toho nejdůležitějšího, co o dálniční známce pro rok 2017 musíte vědět.

Za kolik?

Cena dálniční známky na rok 2017 se od toho letošního nemění, roční kupón tedy vyjde na stejných 1500,- korun jako loni, měsíční na 440,- korun a desetidenní na 310,- korun.


Od kdy do kdy?

Dálniční známka 2017 opět existuje ve třech různých formách lišících se dobou platnosti:

 • roční platí po dobu 14 měsíců, nejen po celý rok 2017, ale také jeden měsíc před a jeden měsíc po, tedy od 1. prosince 2016 do 31. ledna 2018.
 • měsíční platí v den vyznačený na kupónu a bezprostředně následující měsíc; konec platnosti připadá na den, který se číselně shoduje se dnem vyznačeným na kupónu; není-li takový den v příslušném kalendářním měsíci, připadne konec platnosti na jeho poslední den;
 • desetidenní platí dnem vyznačeným na kupónu a končí uplynutím desátého kalendářního dne.

Kde ji koupit?

Všechny dálniční známky na rok 2017 můžete zakoupit na většině čerpacích stanic, na pracovištích České pošty, ve vybraných trafikách nebo v dalších obchodech označených logem prodeje dálničních kupońů.


Kde s ní jezdit?

Všude tam, kde je dálniční úsek označen dopravní značkou Dálnice (IZ 1a). Úseky, kde není třeba mít platný kupón, jsou označeny dopravní značkou Dálnice (IZ 1a) společně s dodatkovou tabulkou Bez časového poplatku (E 11a), která je znázorněna symbolem přeškrtnutého dálničního kupónu. Mapu zpoplatněných úseků si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Mapa zpoplatněných úseků


Co s ní dělat?

Viněta je platná jen za předpokladu, že jsou splněny následující podmínky:

 • obsahuje údaj o registračním čísle (na obou částech kupónu), který se shoduje s registrační značkou, kterou je opatřeno motorové vozidlo nebo první motorové vozidlo jízdní soupravy;
 • obě části mají shodné označení – dvoupísmennou sérii a šestimístné pořadové číslo;
 • u časových kupónů (měsíční a týdenní) část kupónu nalepená na sklo obsahuje vyznačení doby platnosti (proděravění kleštěmi prodejcem) – časový kupón bez označení doby platnosti je neplatný.

Jak vypadá?

Všechny tři druhy dálničních známek pro rok 2017 narozdíl od minulého roku nedoznaly velkých vizuálních změn. Desetidenní známka bude zřejmě stále mít tvar žlutého trojúhelníku, měsíční modrého čtverce a roční červeného kruhu.

 • obrázek1
 • obrázek2
 • obrázek3

Zobrazit všechny fotografie


Jak poznat padělek?

Rozpoznávání padělků jsme se věnovali už dříve v souvislosti s kauzou z minulého roku:


Co je dobré vědět?

Používání dálničního kupónu má ještě několik dalších pravidel, které o nichž je dobré vědět:

 • zaplacení dálničního poplatku se prokazuje dvoudílným kupónem, jehož první díl s vyplněným registračním číslem musí být vylepen celou svou plochou přímo na vnitřní straně skla předního okna a musí být umístěn na pravém dolním okraji;
 • druhý díl kupónu (taktéžvyplněný) si řidič ponechá u sebe pro případnou kontrolu příslušníky Policie nebo příslušníky Celní správy v uniformě, nebo poškození prvního dílu (např. dojde-li k poškození čelního skla);
 • v případě změny registračního čísla vozidla se kupón nemění;
 • po uplynutí doby platnosti kupónu musí být nalepený díl z předního skla vozidla odstraněn.

Kdy není třeba platit?

Motorové vozidlo je od placení dálničního poplatku osvobozené, pokud je ve vozidle přepravována osoba těžce zdravotně postižená, které byly přiznány výhody II. stupně (s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou) nebo III. stupně, pokud držitelem silničního motorového vozidla je postižená osoba sama nebo osoba jí blízká. Výjimka podle Ministerstva dopravy neplatí pro zahraniční držitele průkazů zdravotně postiženého. Od nového roku pak bude možné jezdit i na některých úsecích dálnic, většinou kolem větších měst, bez známky – viz Mapa zpoplatněných úseků.

Mapa zpoplatněných úseků


Jaký hrozí postih?

Jízda bez dálniční známky je v případě uznání přestupku drahá sranda. Použití zpoplatněné komunikace bez platného dálničního kupónu (ať už chybějící nebo prošlé) může být pokutováno Policií do výše 5000,- korun, ve správním řízení až do výše 100 000,- korun.

1.12.2016 9:05

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist