D-FENS: Potřebuje někdo v autolékárničce resuscitační masku?

Minulý týden se nám dostalo informace, že ministerstvo dopravy chystá další reformu lékárniček. Z jejich obsahu by zmizela resuscitační maska a leták, jak křísit zraněného.

Minulý týden se nám dostalo informace, že ministerstvo dopravy chystá další reformu lékárniček. Z jejich obsahu by zmizela resuscitační maska a leták, jak křísit zraněného. Oba předměty byly do lékárniček včleněny v rámci zatím poslední lékárničkové reformy, kvůli které se měnila nebo doplňovala povinná výbava zhruba pěti milionů vozidel. Tentokrát není prý výměna lékárniček zapotřebí. Tedy … doufejme. Potíž vidím tom, že zvenku na lékárničce bývá uvedeno, jaké vyhlášce MD svým obsahem odpovídá, a příslušníci policie nemusejí v celé šíři inteligenčního spektra jejich sboru vždy dokonale pochopit, že lékárnička s vyznačeným číslem již neplatné vyhlášky je také v pořádku.

Odhaduje se, že lékárničková akce stála majitele vozidel necelé dvě miliardy, dvě tři stovky na vozidlo plus nějaké vedlejší náklady. Tyto prostředky mohli samozřejmě investovat účinněji do své bezpečnosti, například si nechat zkontrolovat tlumiče nebo brzdy na svých autech. Mohli koupit své ženě květinu nebo svému registrantovi CD s Eltonem Johnem. Očekával bych, že ještě dříve, než bude muset několik milionů lidí měnit něco ve svém vozidle, proběhne dostatečná odborná diskuse a rozbor několika tisíc případů, kdy laický zachránce poskytoval někomu pomoc. Nic takového tady neproběhlo. Stalo se něco jiného. Jakási novodobá rada starších, slovutní Experti, intuitivně došli k závěru, že pár věcí v autě navíc „by určitě pomohlo“.

Tak se v lékárničce objevila jakási termoizolační fólie (aniž bychom se dozvěděli, kolik obětí automobilových nehod utrpělo nějakou újmu kvůli následnému prochlazení, každopádně takových nebude mnoho) a kvalitnější nůžky (aniž by byla předložena nějaká fakta, kolik řidičů z těch, kteří při zachraňování druhých použili lékárničku, použili ještě navíc z jejího obsahu nůžky a kolik z těch několika málo, kteří použili nůžky, s nimi měli nějaký problém). Pak také zmíněná resuscitační maska, která vypadala jako spodní díl zvonu, jímž se čistí ucpaný odpad. Již jen pohled na tuto pomůcku (kolik řidičů, kteří si koupili novou lékárničku, se do ní již podívalo?) vás přesvědčí, že oni experti pozbyli kontakt s realitou. Vypadá to totiž jako pomůcka pro bizarní sex. A v neposlední řadě leták, po jehož prostudování se z řidiče stane záchranář, podobně jako se panic po několika hodinách sledování porna stane rafinovaným milovníkem. Ostatně tohle platí pro celou lékárničku. Jedna věc je ji mít a druhá věc je chtít a umět ji použít.Policie avizovala, že lékárničky bude samozřejmě kontrolovat, činila tak a udělila pokuty, protože pořádek musí být.

Co přesně tvrdili ti experti, když se změna lékárniček oznamovala lidu? Vrátíme se kousek do minulosti.

Návod na poskytnutí první pomoci v každém autě si pochvalují i experti na bezpečnost silničního provozu. „Je to velice dobrý nápad, pokud návod bude dostatečně přehledný a stručný. Neznalost první pomoci a strach, aby pomáhající z neznalosti postiženému neublížil, vedou totiž často k tomu, že na našich silnicích zbytečně umírají lidé,“ říká Zuzana Ambrožová z BESIP. (12.5.2009, Lidové noviny)

„Ve výbavě autolékárničky by neměly kromě nerezových nůžek, respirační roušky a fólie na přikrytí zraněného chybět dýchací maska a krční pás, “ řekl Deníku Petr Mach z Územního střediska záchranné služby Středočeského kraje. (27.6.2009, Deník)

Robert Šťastný, expert na bezpečnost silničního provozu, pro Český rozhlas:
„Tak určitě to, že některé věci tam přibývají, tak u těch některých věcí lze skutečně říci, že pomohou, protože třeba mohou zmírnit strach lidí poskytovat pomoc, třeba to umělé dýchaní je hodně věc, které se lidé třeba štítí dávat přímo dýchání z plic do plic, takže ta maska určitě může výrazně snížit bariéry a pomoci. Určitě ta folie zase zabrání tomu, aby ti lidé příliš neprochladli, to znamená, jsou tam některé věci, které pomohou“ (30.4.2010)

Další pozitivní komentáře expertů k lékárničkám si na internetu může čtenář nalézt sám. V době, kdy se to zavádělo, se nenašel ani jediný expert, který by to kritizoval.Po čase se objevili nějací jiní experti a přinesli poněkud jiný pohled na věc. Například přišli se zjištěním, že by se laik vůbec neměl pokoušet o umělé dýchání, protože je pravděpodobnější, že tím někoho zadusí než že někoho zachrání (http://www.osbid.org/index.php?t=article&n=clanek-nova-pravidla-pro-neodkladnou-resuscitaci-194). Ani sami experti se nedokázali vypořádat s tou dýchací maskou a jim samotným činila práce s ní potíže. A tak se stalo, že dýchací maska, která předtím „neměla v lékárničce chybět“ a „měla snížit bariéry a pomoci“, už nebude povinná. Odnesl to i leták, ten samozřejmě také byl předtím „velice dobrý nápad“.

Problém nestojí tak, že tamto byli špatní experti a tohle jsou dobří experti nebo naopak. Příště přijdou zase nějací jiní experti a ti třeba zase prosadí, aby v lékárničce byla rektální rourka, váleček na nudle a čínský lampión štěstí, dokonce přednesou věrohodnou argumentaci, proč to tak musí být a kolik životů to zachrání (dopředu víme, že jich bude hodně). Obecně bude tendence rozsah této „záchranářské“ výbavy neustále rozšiřovat, protože se tím sugeruje lidem pocit, že v autě jde o život – což sice není vůbec pravda, ale taková je státní doktrína – a taky je to pořádný kšeft.

Problém bude v tom, že vůbec chceme tyhle Experty poslouchat a že nerozumíme jejich motivaci, mnohdy velmi podivné nebo aspoň nečestné.Mediálně celebrovaní Experti – nejen dopravní, ale také třeba Experti přes klima nebo přes finance – jsou pouze větší či menší šarlatáni, kteří obratně zneužívají lidské neochoty rozhodovat. Příklad s lékárničkami představuje rozhodnutí, který jsme schopni všichni beze zbytku učinit dostatečně kvalifikovaně sami bez Expertů. Chceme mít v autě lékárničku a čerpat z ní prospěch i neprospěch, nebo jsme připraveni zařídit to nějak jinak? Chceme čelit situaci, že sice budeme chtít někomu pomoci, nebo nám někdo bude chtít pomoci, ale nebude čím? Chceme čelit situaci, že necháme někoho umřít, nebo nás někdo nechá umřít, protože místo přivolání sanitky zevrubně studoval leták a hrál si s nějakou komickou maskou? Odpovězte si sami.

Takové dilema je pro stádně založené jedince neřešitelné. Nedovedou se sami rozhodnout, co je vlastně pro ně správně. Povolají Experta, aby je zbavil toho břemene a rozsoudil to vahou své odborné autority. On kolikrát sice žádnou nemá, o křísení rozstřelených homo sapiens toho ví zhruba stejně jako kdokoli jiný (Ambrožová a Štastný jsou státní úředníci), ale má nějaký certifikát na to, že je Expert. Jeho role je poměrně snadná – v podstatě se po něm pouze chce, aby učinil nějaké prohlášení. Nenese žádnou odpovědnost za výsledky své „expertní“ činnosti, nikdo vůči němu žádné důsledky nevyvodí. Prohlásil snad někdo výše citovanou paní Ambrožovou, pana Štastného a Macha za diletanty? Ne. Potrestal někdo ty úředníky, kteří si prosadili do obsahu lékárničky tu nepoužitelnou dýchací masku, kvůli které mohl také někdo dodýchat nadobro? Ne. Ani nemůže. To je přece rozhodnutí každého z nás, zda bude šířit dobro za pomoci komické masky a někoho s ní křísit, nebo zda lékárničku vůbec použije. Taková je skutečná role Expertů v našem životě. Když „jde do tuhýho“, jste na to stejně sami, jen k tomu máte navíc krabičku plnou haraburdí.Věřte nebo ne, jsou země, kde lékárničky nejsou vůbec povinné. Například ve Švýcarsku, Dánsku nebo Francii. Pokud bychom věřili našim Expertům, patrně jsou v těchto zemích silnice lemovány umrlci, kterým se nedostalo včas první pomoci podle návodu, nebyla použita maska, došlo k fatálnímu selhání nůžek a ještě navíc prochladnutí. Kupodivu tomu tak není. Asi mají jiné Experty. Nebo jejich občané tak zběsile negenerují poptávku po jejich knížecích radách.

Na závěr bych požádal majitele automobilů, aby se překotně nezbavovali svých resuscitačních masek. Na září t.r. chystám velkou podzimní autojízdu a tyto předměty se nám budou hodit. Děkuji.

D-FENS

18.4.2011 9:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist