Crash test Tata Nano: video + výsledky

První evropský crash test nejlevnějšího auta na světě dopadl dobře.

To, že Tata Nano prošla prvními nárazovými testy v Evropě, už víte. Nyní přinášíme i video a fotografie z této důležité zkoušky.

Jelikož se nejedná o nárazové zkoušky podle metodiky Euro NCAP (test prováděl britský úřad pro bezpečnost a homolagace vozidel), průběh testů byl trochu odlišný. Tata Nano prošla „jen“ zkouškou čelního a bočního nárazu, přičemž se čelní náraz provádí v rychlosti 56 km/h (Euro NCAP posílá auto „do zdi“ rychlostí 64 km/h a německý ADAC dokonce občas zkouší auta v rychlosti 80 km/h). Boční náraz nicméně odpovídal podmínkám uznávaných evropský zkoušek – byl proveden v rychlosti 50 km/h.

Šéf vývoje Taty Nano Clive Hickman řekl, že se evropští zákazníci Taty Nano nemusí o kvalitu a bezpečnost obávat, protože výroba nejlevnějšího auta a následná výstupní kontrola podléhá mnohem přísnějším požadavkům na kvalitu. Evropské verze jsou rovněž upraveny s ohledem na vyšší bezpečnost, proto prošlo miniauto Tata Nano nárazovou zkouškou bez vážnějších problémů.

Vedoucí zkoušky Nic Fasci k tomu řekl, že ačkoli se jedná o velmi levný produkt, neselhal v žádném z důležitých kritérií a vedl si dobře. Zákazníci se tak prý o svůj život obávat nemusí, čímž si evidentně rýpl do čínských vozů, které ve všech důležitých zkouškách selhaly.

Tata Nano se začne do Evropy vozit až v roce 2012, do té doby projde celou řadou úprav, modifikací a bude pro něj vyvinut i nový motor, aby splnil emisní normu Euro 5. Říká se ale, že by se cena měla pohybovat pod 4000 eur (105 000 korun), takže by se stále mohlo jednat o nejlevnější auto na evropském trhu.

 

autoweb.cz

16.7.2009 8:32

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist