Stavba D11 a D35 bude pokračovat, ČR získala od Komise výjimku EIA

Po několikaměsíčním intenzivním vyjednávání se České republice podařilo získat výjimku, díky níž nepřijde o eurodotace na zhruba desítku klíčových dopravních staveb.

Raději neřešme to, jak naše republika umí či neumí čerpat evropské finance, nebylo by to asi úplně veselé povídání, zvlášť když se podíváme třeba na zručné Portugalce, kteří si z peněz EU postavili tak moc dálnic, že mají leckdy dálniční tepny z jendoho místa do druhého rovnoběžně od sebe na dohled.

Na peníze původně Česko nemělo mít nárok, protože dlouhé roky i přes výzvy Evropské komise nezměnilo pravidla pro posuzování vlivu staveb na životní prostředí, tzv. EIA. „Při přípravě nového zákona o EIA se zapomnělo na to, že je tu spoustu staveb, které mají platné hodnocení vlivu na životní prostředí, a tím tak i povolení ke stavbě. Jsem velmi rád, že se po několika měsících usilovné práce povedlo vyjednat výjimku a může se začít např. se stavbou dálnice D11 z Hradce Králové do Smiřic či D35 z Opatovic do Ostrova,“ uvedl europoslanec Zdechovský.

Komise udělila výjimku vzhledem k zásadnímu významu těchto staveb. Stavět se začne příští rok Získání výjimky potvrdil premiérovi Sobotkovi předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Podmínkou podle předsedy vlády je, aby byla co nejrychleji schválena připravená novela o EIA.

Po prázdninách by pak mělo být možné získat stavební povolení, zahájit výběrová řízení na dodavatele a příští rok stavět. „Součástí té dohody je, že na všechny tyto stavby budou použity evropské fondy, a že to Evropská komise nebude zpětně žádným způsobem zpochybňovat,“ poznamenal premiér. Největší radost mají krajští zastupitelé. „Dopravní situace v plánovaných úsecích staveb už je natolik krizová, že by případné zdržení o tři a více let nebylo akceptovatelné,“ vyjádřil se náměstek hejtmana pardubického kraje Roman Línek.

Vládní seznam prioritních staveb (celkem 124,4 kilometru silnic):
D3 obchvat Českých Budějovic:

D3 0310/I Úsilné – Hodějovice (7,2 km)
D3 0310/II Hodějovice – Třebonín (12,6 km)

D6 – obchvaty obcí Řevničov, Lubenec, Krušovice

D6 Lubenec obchvat (8,2 km)
D6 Řevničov obchvat (4,2 km)
D6 Nové Strašecí – Řevničov (5,6 km)

D48 obchvat Frýdku-Místku (8,6 km)

D35 Opatovice – Ostrov

D35 Opatovice nad Labem – Časy (12,8 km)
D35 Časy – Ostrov (13 km)

D49 Hulín – Fryšták (17,3 km)

D55 Otrokovice obchvat JV (3,1 km)

D11 Hradec Králové – Smiřice (15,2 km)

I/11 Ostrava, prodloužená Rudná (6,5 km)

D1 Říkovice – Přerov (10,1 km)

Modernizace železniční trati Sudoměřice – Votice

zdroj: Zdechovsky.eu

15.7.2016 7:04

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist