Couvací kamery jsou nespolehlivé

Ovšem, záleží na tom, jak je používáte.

Americký kongres si vyžádal studii o elektronických systémech, které by mohly snížit počet nehod při couvání. Nejsou sice k dispozici přesná čísla, kolik lidí při tomto typu nehod přijde o život, nebo je těžce zraněno, ale podle všeho nejde o malé číslo. Statistika neexistuje, protože většina těchto nehod se stane na soukromých pozemcích.

Ze zprávy ovšem vyplynulo, že couvací kamery jsou v tomto ohledu „příliš drahé, nespolehlivé a dávají řidiči falešný pocit bezpečí.“ Jde zejména o to, že některé ze systémů poskytují příliš malý zorný úhel, než aby si řidič mohl být jistý, že za autem skutečně nikoho nemá. Navíc, umístit kameru tak, aby zabrala celou šířku gigantického SUV a zároveň bylo na poměrně malé obrazovce ještě něco rozeznat, je prakticky nemožné.

Jak ale tvrdí výrobci podobných systémů (a jak by měl pochopit každý soudný člověk, na což se ovšem v Americe zjevně nedá spoléhat), couvací kamery nejsou samospásné, jsou pouhými pomocníky a přídavkem ke zpětným zrcátkům. Výzkum dále probíhá a NHTSA (americký Národní Úřad pro bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, který ho provádí) plánuje zlepšení funkce těchto systémů, které by mohlo nehodovost snížit.

Honza Koubek

24.8.2007 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist